Бебето е родено со густа коса, а на половина година има уште повеќе (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Хана Бедовс била прилично изненадена кога за прв пат ја видела својата ќерка. Девојчето е родено со полна глава со густа коса. Повеќето луѓе и рекле дека првата коса на детето ќе му падне во првата година и ќе биде заменета со нова, но тоа не се случи.

Loading...

Хана објави фотографија од својата шестмесечна ќерка на TikTok и покажа дека сега има уште погусти и подолги прамени светло кафена коса.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Што мислите? Дали постои љубов на прв поглед?

Видеото собра повеќе од пет милиони прегледи, а девојката шармираше многумина. Некои ја споредија со срцекршачот Стив Харингтон во серијата Stranger Things на Нетфликс.

„Бебе Стив“, „Сонувам или е тој Харингтон“, „Најслаткото нешто што сум го видел“, се дел од коментарите.

Косата што ја има доенчето не мора да изгледа како косата што ќе ја има подоцна. Некои бебиња веќе имаат полна коса во утробата, но таа обично паѓа во рок од неколку недели. Ова се случува поради хормонални промени. Детето е изложено на мајчините хормони во утробата. Кога ќе се роди бебе, нивото на хормоните опаѓа, а тоа може да го забави или запре растот на косата. Кога косата на бебето ќе почне повторно да расте, старата коса може да падне, што може да доведе до целосна ќелавост. Новата коса е секогаш посилна, помалку склона кон опаѓање, па дури и може да биде со различна боја.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Феномен што ги збунува научниците: Земјата прво забрза, а потоа ја успори својата ротација

 

@hannahbeddows0

🤣🤣🤣🤣 #babiesoftiktok #6months #baby #babyfever

♬ Spongebob Tomfoolery – Dante9k Remix – David Snell