Бактериите и вирусите немаат шанси против витаминот Д3

Сподели со своите пријатели

Нашиот имунолошки систем е многу сложен и за да бидеме силни и да имаме брза и ефикасна реакција на сите надворешни влијанија, вклучително и вируси и бактерии, мора да му помагаме во тоа на дневна основа. Разновидната исхрана и редовната физичка активност се главните предуслови за добар имунитет, сепак, ако зборуваме за некои од нејзините главни градежни блокови, тогаш тие дефинитивно би биле, на прво место, витамин Д, витамин Ц и разни пробиотици.

Loading...

 

 

Колку е важен витаминот Д3?

Витаминот Д3 игра исклучително важна улога во нашето тело, а неговото присуство ја одредува изложеноста на сонце. Во зимските месеци, честопати нема доволно часови сонце, а ако ги има, многумина мислат дека уживајќи покрај прозорецот на сонце, го добиваме истото како и да останеме надвор. Сепак, тоа не е случај. Скоро сите видови стакло и прегради не пропуштаат форма на сончеви зраци кои, во контакт со кожата, создаваат витамин Д3 за нашето тело од холестерол. Но, ако уживате во сончев ден покрај прозорецот и пиете, на пример, чаша млеко, ситуацијата се менува.

Млекото не влијае на фактот дека сонцето сè уште го прави својот дел во производството на витамин Д3, но тој веќе го содржи и ви помага да го внесете во вашето тело со конзумирање. Одамна е познато дека млекото, како резултат на природното присуство на витамини и минерали, е исклучително важно за растот и развојот на децата, но и за одржување на здравјето на старите лица. Иако веќе природно содржи витамин Д3, на пазарот има млеко кои се збогатени со овој витамин и на тој начин обезбедуваат поголемо искористување на калциумот, кој заедно со витамин Д3 е главниот градежен блок на коските и забите, спречува кршливост на коските и е важно за нормално функционирање на мускулите.

 

Loading...

 

Како да препознаете недостаток на витамин Д3?

Некои од главните симптоми кои можат да покажат дека на вашето тело му недостасува витамин Д3 се чести настинки, чувство на замор дури и кога не сте премногу физички активни, болка во грбот и коските, бавно зараснување на раните, чести фрактури на коските. Многу е важно да не ги лекувате сите овие симптоми самостојно, туку консултирајте се со вашиот лекар кој ќе ја знае разликата помеѓу болката во грбот предизвикана од здравствен проблем или недостаток на витамин Д3. Добрата вест е дека, без разлика дали имате симптоми или не, внесот на витамин Д3 во исхраната никогаш не може да предизвика здравствен проблем, туку дејствува само како добра превентива. И превенцијата е половина од битката.

Идеи за внесување на витамин Д.

Секое утро испијте една до две чаши млеко збогатено со витамин Д3 со појадок.
Секогаш кога имате можност и временските услови го дозволуваат тоа, бидете изложени на сонце 10 до 15 минути без заштитен фактор. Доволно е да се сончаат само на лицето со цел телото да произведе витамин Д3.
Изберете млечни десерти како што се сутлијаш, палачинки, гриз, пудинг – ова ќе биде вкусен начин да добиете уште малку млеко и витамин Д3.
Зголемете го внесот на магнезиум и калциум, тие помагаат во апсорпцијата на витамин Д3 и неговата подобра функција во организмот.
Пијте чаша млеко пред спиење – стар рецепт со докажан ефект за подобар и помирен сон.

 

Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *