Бајден за расистите во САД: Нема да го имаат последниот збор

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден ги повика Американците да зборуваат против расизмот и екстремизмот и рече дека ќе побара од Конгресот да направи повеќе за да ги повика компаниите зад социјалните мрежи одговорни за ширење омраза.

Loading...

„Белите врховисти нема да го кажат последниот збор“, рече Бајден на собирот „United We Stand “ во Белата куќа на локални претставници, експерти и преживеани од насилството.

Бајден рече дека Америка долго време чувствува „линија на омраза“ кон малцинските групи, на кои политиката и медиумите во последниве години добија „премногу кислород“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пожар во трговски центар во Јужна Кореја: Најмалку седум лица загинаа

„Важно е да продолжиме да викаме. Важно е луѓето да знаат дека не сме такви“, рече американскиот претседател.

Настанот, исто така, ги препозна заедниците кои претрпеа напади врз основа на омраза, вклучително и масовни пукања во ноќен геј клуб во Орландо во 2016 година и во супермаркет во Бафало, Њујорк претходно оваа година, кога 10 црнци беа застрелани од отворен расист, се сеќава Хина.

Злосторствата од омраза во САД достигнаа највисоко ниво во последните 12 години во 2020 година, најновите достапни податоци, објави ФБИ минатата година.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Уште една жена убеина на протестите во Иран

Бајден заработи бурни овации кога рече дека сака Конгресот „да ги држи социјалните медиуми одговорни за ширење омраза“.

„Го повикувам Конгресот да го укине специјалниот имунитет што го имаат социјалните мрежи и да наметне многу посилни барања за транспарентност на сите нив“, рече американскиот претседател.

Loading...

Белата куќа постојано бараше укинување на законот што ги штити онлајн фирмите од одговорност за содржината објавена од корисниците, а исто така го поддржа зголемениот притисок врз технолошките компании во форма на антимонополски и транспарентни.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Швајцарскиот франк на највисоко ниво од 2015 година