10.10.2019 00:50

Бајден повика на отповикување на Трамп


Џо Бајден, кандидат за претседател на Демократите, првпат повика на постапката на отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп.

Бајден го стори тоа за време на строгиот говор против постапките на републиканскиот лидер, пренесува Ројтерс.

loading...

„Во очите на светот и американскиот народ, Доналд Трамп ја прекрши заклетвата, ја изневери оваа земја и изврши дела поради кои треба да биде отповикан“, рече Бајден за време на говорот за кампањата, соопшти агенцијата.

Трамп, рече тој, ќе мора да биде отповикан со цел да се зачува нашиот Устав, нашата демократија, нашиот основен интегритет.


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments