Бајден: Никогаш не сум бил поголем оптимист за иднината!

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден весело излезе на прес конференцијата и со позитивен тон извика: „Добар ден за Америка“.

Loading...

Бајден ѝ се обрати на јавноста поради подобрите од очекуваните изборни резултати.

– Демократијата беше ставена на тест во последните години, но американскиот народ рече. Очекуваниот црвен бран не се случи. Се чувствував добро во текот на целиот процес. Демократите имаа силна ноќ – истакна Бајден и додаде дека има уште многу работа.

Тој истакна дека знае како луѓето сакаат тој да се справи со зголемената инфлација, криминалот и јавната безбедност.

– Разбирам дека гласачите сѐ уште се фрустрирани – рече тој.

– Гласачите не сакаат нови даноци, туку сакаат даноци за големите корпорации. Кога средната класа е успешна, тоа и помага на целата земја. Мора да ги намалиме даноците за средната и работничката класа. Ако сакате да бидете мултимилионер, тоа е во ред, но плаќајте си ги давачките. Секој мора да ги исполни своите обврски – рече Бајден.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Евреите во САД се загрижени за новата десничарска влада во Израел

– Мораме да се погрижиме да нема зголемување на федералните даноци. Во никој случај нема да ги поддржам предлозите на сенаторот за промена на системот за здравствено осигурување. Ќе ставам вето на секоја забрана за абортус. На прво место го ставам интересот на американскиот народ – рече Бајден.

– Никогаш не сум бил поголем оптимист за американската иднина како денес, особено поради сите млади луѓе кои излегоа на гласање. Тие се најинволвираната генерација во американската историја. Сè уште верувам дека ова е голема нација, ние сме голем народ. Никогаш не се обложувајте против Америка. Ништо не е надвор од нашите можности ако работиме заедно. Ние сме САД. Сигурен сум дека ќе успееме да направиме многу – рече Бајден.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  По 65 години идентификувано момче пронајдено мртво во картонска кутија во САД

– Има многу што штотуку почнуваат да стапуваат во сила. Истото важи и за прашања поврзани со животната средина. Ќе забранам јуришно оружје. Трчав од три причини. Реков дека ќе ја вратам душата на оваа земја да биде третирана со интегритет и достоинство. Сакам да ја изградам земјата од дното кон врвот, за да не го носат товарот работничката класа. Реков дека повторно ќе ја обединам земјата. Тешко е да се биде лидер ако немате единство – истакна Бајден, додавајќи дека нема да промени ништо суштински.

Тој одговори и на прашањето дали верува дека републиканците ќе ја преземат контролата над Претставничкиот дом.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД ќе ги зголемат испораките на гас за Велика Британија

– Сигурно сме изгубиле многу малку места – рече Бајден.

Новинарите го прашаа Бајден и за Кевин Мекарти, кој ја разгледува улогата на претседател на Претставничкиот дом доколку републиканците ја преземат контролата.

Бајден изјави дека нема премногу врска со него, но и дека планира да разговара со него.

Бајден потврди дека планира повторно да се кандидира. Тој рече дека најверојатно ќе донесе одлука на почетокот на следната година.

Тој рече дека тоа е во неговите планови без разлика на среднорочните избори. Вели дека ќе направи разлика на почетокот на следната година.

Да потсетиме, Белата куќа претходно објави видео во кое Бајден им честита на победниците на изборите.

Loading...