Бајден му понуди помош на израелскиот премиер по терористичкиот напад

Сподели со своите пријатели

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, разговараше со премиерот на Израел, Бенјамин Нетанјаху и ја понуди „целата потребна помош и поддршка“, по терористичкиот напад во синагога во предградијата на Ерусалим, објави Белата куќа.

Loading...

Во терористички напад на синагога во населбата Неве Јаков во Ерусалим, седум лица загинаа, 10 се повредени, а напаѓачот е 21-годишниот Палестинец од источен Ерусалим, Алкам Каири.

Според полицијата, убиениот Каири немал никаква врска со познати терористички организации и нивните желби пред нападот, пишува Jerusalem Post.