Бајден ќе ги посети областите погодени од невремето во Калифорнија

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден в четврток ќе отпатува за Калифорнија, каде од почетокот на годината во невремето загинаа најмалку 19 лица, соопшти Белата куќа.

Loading...

„Бајден ќе ги посети „заедниците погодени од неодамнешните бури, ќе ги разгледа напорите за реконструкција и ќе ја процени потребата од дополнителна федерална помош“, се вели во соопштението објавено од Белата куќа синоќа.

Од 27 декември, силните бури предизвикаа поплави, лизгање на земјиштето и лизгање на земјиштето во Калифорнија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Еве зошто Америка нема да го нападне Иран - еден генерал го победи Пентагон