Бајден ја шокираше јавноста: „Утре би можел да паднам мртов“

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден призна дека би можел „да умре утре“ додека се обидува да ги увери гласачите дека сè уште има енергија да се кандидира за функцијата во 2024 година.

Loading...

Неговите коментари доаѓаат во услови на широко распространета загриженост поради неговото наводно влошено здравје и редовните грешки.

Во снимката од интервјуто за МСНБЦ објавено во неделата, Бајден (79) беше запрашан што ќе им каже на Американците кои не се сигурни дали треба да побара реизбор поради неговата напредна возраст.

„Мислам дека е легитимна работа да се грижиш за нечија возраст, вклучувајќи ја и мојата“, одговори тој, опишувајќи се себеси како „голем почитувач на судбината“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Орбан: Ќе ги одземеме екстра профитите на МОЛ

„Утре би можел да се разболам. Знаете, би можел да умрам утре“, додаде тој.

Сепак, Бајден продолжи да рече дека најдобар начин да се процени неговото здравје е да се набљудува.

„Знаеш, дали успорувам? Нели го имам истото темпо?” праша тој, сугерирајќи дека ако Американците не се сигурни во неговите способности, треба да поддржат друг кандидат.

„Сега, чукајте во дрво, не се шегувам, здрав сум“, рече тој и додаде дека добро функционира и физички и психички.

Loading...

Претходно овој месец, прес-секретарот на Белата куќа, Карин Жан-Пјер, потврди дека Бајден има намера да се кандидира за реизбор во 2024 година.

Меѓутоа, во јули, Њујорк Тајмс објави, цитирајќи извори, дека неговата возраст станува се поголем проблем за неговата администрација.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кој стои зад обидот за државен удар во Германија?

Официјални лица со кои разговараше весникот признаа дека нивото на енергија на американскиот лидер не е она што беше порано и дека „тивко го следат“.

Нивната загриженост дополнително се засилува со повторените гафови на претседателот.

Минатата недела, видео стана вирално на социјалните мрежи на кое се гледа дека Бајден изгледа збунето додека се бореше да се симне од бината на митингот во Питсбург, Пенсилванија.

Кон крајот на септември, на настан во Белата куќа се случи уште еден инцидент во кој претседателот по грешка ја повика Џеки Валорски, која загина во сообраќајна несреќа во август.

Во очигледен обид за контрола на штетите, прес-секретарот на Бајден објасни дека Валорски е „на ум“ затоа што претседателот „веќе планира да го пречека семејството на конгресменката во Белата куќа“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  СТО: Земјите сè повеќе го ограничуваат извозот на храна