Бајден ја посети Калифорнија погодена од „смртоносна бура“

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден отпатува во Калифорнија за да ги обиколи областите погодени од серија бури што предизвикаа огромни поплави, соборени дрвја и предизвикани одрони.

Loading...

Бајден, кој патуваше со шефот на Федералната агенција за управување со вонредни состојби (ФЕМА), Дини Крисвел, слета вчера во округот Санта Клара, а потоа со хеликоптер ги обиколи другите локации погодени од невремето јужно од Сан Франциско, објави Ројтерс.

Американскиот претседател, кој во саботата одобри федерална помош за три тешко погодени окрузи во северна и централна Калифорнија, беше пречекан на Федералниот аеродром Мофет од гувернерот Гевин Њусом и други официјални лица.

Бајден планираше да се сретне со сопственици на бизниси, жители, локални лидери и прваци во Капитол и во близина на Државната плажа Сиклиф, каде што се очекува да зборува.

Најмалку 20 луѓе загинаа во текот на три недели во девет бури класифицирани како „атмосферски реки“.