Бајден ја посети американско-мексиканската граница во Тексас

Сподели со своите пријатели

На своето прво патување во американско-мексиканската граница во Тексас и во сенка на критиките од републиканците за рекордниот број бегалци кои влегуваат во САД, американскиот претседател Џозеф Бајден го обиколи неуредниот, каллив дел од американско-мексиканската граница и фреквентниот , влезен граничен премин.

Loading...

Претседателот Бајден во неделата гледаше како агенти на граничната патрола во Ел Пасо демонстрираа како пребаруваат возила за дрога, пари и друга шверцувана стока, според извештајот на АП.

Бајден потоа отиде на правливата гранична улица наредена со напуштени згради и одеше по металната гранична ограда што го дели американскиот пограничен град од Сиудад Хуарез.

Последната дестинација на неговата турнеја беше Центарот за мигрантски услуги на округот Ел Пасо, но без бегалци во близина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Кина: Вториот балон над Јужна Америка е наш

Неколкучасовната посета на Бајден на Ел Пасо беше контролирана и придружена со силни безбедносни мерки, но претседателот не ја посети граничната патролна станица, каде што се задржуваат бегалците кои илегално ја минуваат границата.

Американскиот претседател не даде јавни изјави.