Бајден и Шолц најавија нова помош за Украина, Столтенберг ја пофали армијата

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џо Бајден, германскиот канцелар Олаф Шолц и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг денеска и изразија поддршка на Украина по повод Денот на независноста, јавуваат агенциите.

Loading...

Истовремено, Бајден најави безбедносна помош од три милијарди американски долари, што е најголемиот пакет помош од почетокот на руската инвазија пред шест месеци.

Помошта беше најавена додека американските власти предупредуваат дека Русија се чини дека планира нови напади врз украинската цивилна инфраструктура и владините институции во наредните денови.

„Соединетите Американски Држави се посветени на давање поддршка на народот на Украина кој продолжува да се бори за одбрана на својот суверенитет“, рече Бајден, додавајќи дека Украина „со малку тага“ ја одбележува 31-годишнината од прогласувањето независност. пренесува Ројтерс.

Околу 2,98 милијарди евра помош „ќе и овозможи на Украина да се здобие со системи за противвоздушна одбрана, артилерија и муниција, системи против дронови и радари за да може да продолжи да се брани на долг рок“, рече тој.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Западот му порача на Зеленски дека сега не е време за членство во НАТО

САД одвоија речиси 10,6 милијарди американски долари за безбедносна помош за Украина откако администрацијата на Бајден ја презеде функцијата во јануари 2021 година.

Од 2014 година, САД издвоиле повеќе од 12,6 милијарди долари за безбедносна помош за Украина.

Шолц: Ќе продолжиме да испраќаме оружје и помош за Украина

Германскиот канцелар Олаф Шолц изјави дека Киев може да смета на германската поддршка „се додека“ е потребна.

Loading...

„Германија цврсто стои со Украина, денес и онолку долго колку што е потребно“, рече тој во видео пораката објавена на Твитер.

„Ќе продолжиме да испраќаме оружје… и да ги обучуваме украинските војници за напредна европска опрема“, додаде тој, мислејќи на новата пратка со оружје што Берлин ја објави во вторникот.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Канада воведе санкции за службеници од анексираните региони

Германската влада ќе и испрати на Украина повеќе оружје во вредност од 500 милиони евра, од кои дел ќе биде испратен во 2023 година.

Тоа ќе вклучува три системи за противвоздушна одбрана Iris-T, тенкови за влечење оштетени оклопни возила од бојното поле, ракетни фрлачи, муниција и одбранбени системи од дронови.

„Ќе продолжиме да спроведуваме санкции, ќе испратиме финансиска помош за Украина и ќе помогнеме во обновата на уништените градови и села“, нагласи тој.

Тој повтори дека има намера „да организира меѓународна конференција за обнова на Украина во Берлин на крајот на октомври“.

„Почитувани Украинци, вашата земја ќе ја избрка црната сенка на војната затоа што е силна и храбра и затоа што има пријатели во Европа и во целиот свет“, рече тој, завршувајќи го своето обраќање со слоганот „Слава на Украина“.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Турција ја отфрли одлуката на Русија за анексија на четири украински региони

Столтенберг ја пофали украинската армија

Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг ги пофали украинските вооружени сили, пренесува dpa.

Loading...

Столтенберг им оддаде почит на „сите оние кои ги загубија животите или беа повредени и на сите Украинци и жени кои се борат за својата земја, својата слобода и своите најблиски“.

„Можете да сметате на поддршката на НАТО се додека е потребно“, рече тој, нагласувајќи дека Русија не смее да успее.

„Украина мора да победи и Украина ќе победи“, рече тој. На денот на вашата независност ви посакувам сила и успех“, заклучи тој.