Бајден го повика Претставничкиот дом итно да одобри помош за Украина и Израел

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска го повика Претставничкиот дом на американскиот Конгрес што поскоро да одобри дополнителна воена помош за Украина и Израел.

Loading...

Според него, САД треба да ја зголемат поддршката за Украина за да го спречат рускиот претседател Владимир Путин да навлегува во НАТО сојузниците и да се осигура дека тој нема да ги вовлече американските војници во идна војна во Европа.

„Сега не е време да ги напуштиме нашите пријатели. Претставничкиот дом треба итно да го одобри законодавството за национална безбедност со помош на Украина и Израел, како и да ја обезбеди неопходната хуманитарна помош за Палестинците во Газа“, нагласи шефот на Белата куќа во авторски текст за Волстрит. Весник.

Тој нагласи дека доколку Конгресот одобри давање воена помош за Украина и Израел, САД нема да пишуваат „неограничени проверки“.

„Ќе испратиме воена опрема од нашите залихи, а потоа ќе користиме пари одобрени од Конгресот за да ги надополниме тие резерви со купување од американски добавувачи. Ова ги вклучува проектилите Патриот произведени во Аризона, ракетите Javelin произведени во Алабама и артилериските гранати произведени во Пенсилванија, Охајо и Тексас. Ќе инвестираме во американската индустриска база, ќе купуваме американски производи направени од американски работници, ќе поддржуваме работни места во речиси 40 држави и ќе ја зајакнеме националната безбедност. Би им помогнале на нашите пријатели помагајќи си самите себеси“, рече американскиот претседател.

Тој оцени дека рускиот претседател Владимир Путин се обидел да ја скрши волјата на украинскиот народ, но не успеал.

„Сега тој се обидува да ја скрши волјата на Западот. Не можеме да му дозволиме да успее. Има моменти во историјата кои повикуваат на лидерство и храброст. Ова е еден од нив“, заклучи Бајден.

Во понеделникот, претседателот на Претставничкиот дом на САД, Мајк Џонсон, ги претстави посебните американски планови за помош за Украина, Израел и Тајван.

Loading...

Портпаролот на Белата куќа за национална безбедност Џон Кирби во вторникот изјави дека администрацијата на американскиот претседател Џозеф Бајден се противи на потенцијалниот предлог на републиканците во Домот да им дадат помош на Израел и Украина во два одвоени пакети.