Бајден го посети Ханој: „Односите меѓу САД и Виетнам влегоа во нова фаза“

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска за време на неговата посета на Ханој дека односите на САД со Виетнам влегле во нова фаза.

Loading...

Говорејќи на бизнис форум, Бајден рече дека двете нации ја продлабочуваат соработката на полето на информатичката технологија, полупроводниците и вештачката интелигенција, објави Ројтерс.

Бајден нагласи дека Виетнам е клучен за минералните резерви од исклучително значење.

Самит за иновации и инвестиции

Лидерите на водечките американски и виетнамски фирми од областа на полупроводниците, информатичките технологии и авијацијата денеска се сретнаа како дел од посетата на Бајден на Ханој.

Директори од Google, Intel, Amcor, Marvell, Global Foundries и Boeing присуствуваа на Самитот за иновации и инвестиции меѓу САД и Виетнам.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкета: Трамп пред Бајден една година пред изборите во САД

На виетнамска страна учествуваа менаџерите на производителот на електрични автомобили VinFast, авиокомпанијата Vietnam Airlines, технолошката компанија FPT и интернет компанијата VNG.

Според проценките на Американскиот геолошки институт, Виетнам е втората земја во светот со најголеми наоѓалишта на ретки минерали кои се користат во производството на електрични возила и турбини на ветер.

Подобрување на дипломатските односи

Деловниот состанок уследи по договорот за подобрување на дипломатските односи меѓу САД и Виетнам во неделата.

Loading...

Американскиот државен секретар Ентони Блинкен и виетнамскиот министер за инвестиции Нгуен Чи Дунг одржаа средба, по што следеа разговори со Бајден и виетнамскиот премиер Фам Мин Чин.