Бајден е подготвен да ја одложи втората дебата со Трамп, планирана за 15 октомври

Сподели со своите пријатели

Кандидатот на Демократската партија за нов американски претседател, Џозеф Бајден, е подготвен, доколку е тоа потребно, да го одложи датумот на следната дебата со актуелниот американски претседател и републикански кандидат за истата позиција, Доналд Трамп, кому му е дијагностициран коронавирус, соопшти Кит Бедингфилд, претставникот на неговиот предизборен штаб за американската телевизија Еј-Би-Си (ABC)

Loading...

Втората дебата меѓу Трамп и Бајден беше однапред испланирана и веќе е закажана за 15 октомври во Мајами.

-Веруваме дека дебатата треба да се одржи на одреден датум, но тоа зависи од многу фактори, пред се од здравјето на претседателот Трамп. Му посакуваме брзо и целосно закрепнување, рече Бедингфилд.

„Се надеваме дека дебатата ќе се одржи во однапред утврдениот датум, но, секако, дека ќе ги прифатиме сите потребни промени во распоредот“, додаде тој.

Сашко Димевски


Leave a Reply