Бајден: Америка никогаш нема да дозволи Иран да набави нуклеарно оружје

Сподели со своите пријатели

Американскиот претседател Џозеф Бајден му рекол на израелскиот премиер Јаир Лапид дека Америка никогаш нема да дозволи Иран да изгради нуклеарно оружје, објави Белата куќа.

Loading...

„Во текот на разговорот, претседателот истакна дека Америка е посветена никогаш да не дозволи Иран да се здобие со нуклеарно оружје“, соопшти Белата куќа, пренесе Ројтерс.

На задоволство на Израел, како што оценува Ројтерс, поранешниот американски претседател Доналд Трамп ја повлече Америка од нуклеарниот договор со Иран во 2018 година и воведе остри санкции кон Техеран, но Бајден вети дека ќе се обиде да го оживее договорот и во исто време да ја обезбеди безбедноста на Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Јужна Кореја и САД одржаа воздушни воени вежби

Британската новинска агенција додава дека оживувањето на нуклеарниот договор од 2015 година се чинеше како однапред завршен заклучок во март, но во директните разговори меѓу Техеран и Вашингтон, се појавија несогласувања за неколку прашања, вклучително и инсистирањето на Техеран Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ) да не испитува пронајдени траги од ураниум на три непријавени локации каде што не треба да се најде ураниум.