Баба на 99 години се „крена“ во небото: Ветеранка од Втората светска војна, возела СУ-34: (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Можеби има 99 години, но оваа супер баба нема намера да забави. Минатата недела, ветеранката од Втората светска војна, Марија Колтакова, полета со симулатор на летови Су-34 во нејзиниот роден град Воронеж, Русија.

Loading...

Седејќи покрај професионалниот пилот на потполковник Андреј Дjаченко, Колтакова ја презела контролата над леталото на воениот аеродром во Балтимор. Симулаторот изгледал како вистински кокпит и создава совршени услови за лет.

„Железна баба“, како што ја нарекуваат, веќе извела бројни подвизи, вклучувајќи скокање со падобран, нуркање и лет со балон на топол воздух.

 

 

Според Дjаченко, Колтакова се свртела со негова помош, а потоа самата ја презела контролата.

“Впечатокот е космички. Ми се допадна сè. Летав низ облаците и го видов Воронеж”, рече таа.

Loading...

Пишувајќи на Инстаграм, ветеранката му се заблагодари на Дjаченко, објаснувајќи дека тие вежбале „аеробатика“ и „полнеле гориво во авионот додека биле во воздухот“, истакнувајќи дека е разочарана што станува збор само за симулатор.

Поранешна волонтерка од Втората светска војна, Колтакова учествувала во клучната битка за Курск и била дел од армијата што ослободи голем дел од Источна Европа, вклучително и Карков и Лвов.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *