Азиската економија годинава ќе порасне за 4,7 отсто

Сподели со своите пријатели

Азиската економија ќе порасне за 4,7 отсто оваа година, објави Азиската банка за развој (ADB) со седиште во Филипини во својата септемвриска прогноза.

Loading...

Како што е наведено на веб-страницата на оваа организација, прогнозата за раст за 2024 година е непроменета во однос на априлската прогноза и изнесува 4,8 отсто.

АДБ очекува инфлацијата во Азија да биде 3,6 отсто оваа година и благо да падне на 3,5 отсто следната година, но во исто време ја ревидираше надолу прогнозата за економскиот раст за Кина и Индија, пренесува Танјуг.

Според АДБ, кинеската економија годинава ќе порасне за 4,9 отсто, а индиската за 6,3 отсто.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Илјадници милијарди долари изгубени поради климатските промени

Во април, Азиската банка за развој очекуваше дека кинескиот БДП ќе порасне за пет проценти оваа година, а индиската економија за 6,4 проценти.

Прогнозата предупредува и на економски ризици, пред се слабост во кинескиот сектор за недвижности, како и можни последици од климатскиот феномен Ел Нињо врз снабдувањето со храна.