Автопортретот што го нацрта роботот Софија беше продаден за скоро 700.000 американски долари (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Јазот помеѓу луѓето и роботите штотуку е надминат благодарение на уметничката визија на единицата за вештачка интелигенција (АИ) наречена Софија. Автопортретот создаден од роботот неодамна беше продаден на аукција за 688.888 долари, истражувајќи ја способноста на нашите механички придружници да ги ценат суптилностите на уметноста.

Loading...

Развиена од Хонг Конг со седиште во Хансон Роботикс, Софија доби големо внимание во медиумите откако беше активирана во 2016 година. Сепак, луѓето што стојат зад Софија ги критикуваа експертите за АИ.

Откако Обединетите нации го добија државјанството на Саудиска Арабија и го прогласија за шампион на иновации, хуманоидниот робот веќе постигна значајни пресвртници за роботот – но можноста за создавање уметност претставува невиден скок.

 

 

 

За да го создаде парчето, Софија започнала со набудување на низа нејзини слики произведени од италијанскиот уметник Андреа Бонацето. Користејќи нервни мрежи за обработка и учење од овие слики, Софија потоа го направи свој дигитален автопортрет.

Loading...

Резултирачкото уметничко дело, наречено „Софиска инстанција“, е дигитална датотека која се состои од видео од 12 секунди, прикажувајќи го портретот на Бонасет кој се трансформира во дигитална слика на Софија. Колекционерот на уметнички дела со име 888 тогаш платил стотици илјади долари за да обезбеди сопственост на незаменливиот токен (NFT) за уметничкото дело, како и физичката верзија на сликата на Софија.

 

 

 

Нов, но брзорастечки феномен, NFT им овозможуваат на луѓето да купат „потврда за сопственост“ за дигитална содржина, а тетратките водат евиденција за ваквите набавки.

Откако победи на аукцијата, 888 и испратил на Софија фотографија од неговата рака покриена со боја на каросерија, која роботот потоа ја обработил за да додаде дополнителен слој потези со четка на нејзиниот портрет.

„Како уметник, имам компјутерска креативност во моите алгоритми, создавајќи оригинални дела“, објасни Софија во интервју за Асошиејтед Прес. „Но, мојата уметност е создадена во соработка со мојот народ во еден вид колективна интелигенција како што е копривата на човеко-вештачката интелигенција.

Loading...

 

 

 

Додавајќи го ова, извршниот директор на Хансон Роботик, Дејвид Хансон, објасни дека „Софија е врв на многу уметности и инженеринг, а идејата да може да се генерира уметност беше начин да се поврзе емоционално и визуелно со луѓето“.

Во согласност со оваа визија, компанијата има намера да и помогне на Софија да ја подигне својата уметничка кариера на следното ниво и потврди дека роботот сега соработува со човечки музичари за развој на свој музички бренд наречен Софија Поп.

Хансон исто така верува дека роботите мора да играат важна улога во одржувањето на физичкото и менталното здравје на нас луѓето, бидејќи продолжуваме да се бориме против пандемијата COVID-19. Компанијата затоа развила друг робот специјално дизајниран за здравствениот сектор.

 

Loading...

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *