Австралиската полиција спречи шверц на кокаин вреден 677 милиони долари

Сподели со своите пријатели

Австралиската полиција спречи 2,4 тони кокаин во вредност од 1 милијарда австралиски долари (околу 676,8 милиони американски долари) да влезат во земјата и уапси 12 лица, наводно поврзани со нарко банда, објавија локалните медиуми во саботата.

Loading...

Полицискиот комесар на Западна Австралија, полковник Бланш, рече дека операцијата траела шест недели и барала обемен надзор и ресурси, пренесува ABC News.

Истрагата резултираше со апсење на 12 лица осомничени дека се поврзани со мексиканскиот нарко картел.

„Американската управа за борба против дрогата во ноември пресретна 2,4 тони кокаин наменет за Западна Австралија кај јужноамериканскиот брег, што се смета дека е најголемата заплена на дрога во земјата“, пишуваат медиумите.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сеул: Северна Кореја денеска истрела неколку крстаречки ракети

Според разузнавачките информации, наводните шверцери на дрога не биле свесни за заплената, а австралискиот огранок на организацијата се очекувал да ја добие пратката околу 28 декември.

„Ова беше можност да се зароби организација – група луѓе кои беа способни да ја примат, да ја слетаат и потоа да ја дистрибуираат низ Австралија“, рече комесарот Бланш.

Западна австралиската полиција го смениla товарот со лажен кокаин и го фрлиla на 40 наутички милји западно од Перт, додека го надгледуваla со дронови и авиони.

Службениците на групата за тактичка реакција уапсиle тројца мажи на Cool Runnings со приближно 1,2 тони фалсификуван кокаин на 30 декември, откако чамецот исфрли на брегот во близина на реката Мур, 70 километри северно од Перт.

Loading...
ПРОЧИТАЈТЕ И:  Полицијата во САД успеала да идентификува жена која била убиена со чекан и запалена во 1991 година

Беа извршени рации низ Перт, вклучувајќи ја и Каталина во пристаништето за бродови Хиларис и разни хотели.

Полицијата, исто така, запреla автомобил на Големиот источен автопат и откриla над два милиони австралиски долари (околу 1,3 милиони американски долари) во готовина.

Маж (39) и жена (37) се обвинети дека биле членови на организацијата, јави ABC News.

Уапсените 12 лица се од Западна Австралија, Нов Јужен Велс, Северната Територија и САД.