Австралија усвои закон за климатска неутралност до 2050 година

Сподели со своите пријатели

Австралискиот парламент усвои закон со кој Австралија се обврзува да ги намали емисиите на јаглерод диоксид за 43 отсто до 2030 година и на нула до 2050 година, со поддршка на Зелените и независните пратеници.

Loading...

Законот го означи првиот чекор во борбата против климатските промени откако Лабуристичката партија дојде на власт во мај.

Таа ја порази конзервативната влада која е презирана затоа што земјата е глобално заостанува во борбата против климатските промени.

Но, владата ќе се соочи со тешки битки во донесувањето на повеќе закони за животната средина.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

„Донесувањето на нацрт-законот за климатски промени испраќа порака до светот дека Австралија е сериозна во врска со намалувањето на емисиите и сериозно да ги искористи економските можности од обновливите извори на енергија“, рече министерот за климатски промени и енергија Крис Боуен.

Законот наметнува нова цел за намалување на емисиите до 2030 година, што е за 50 проценти повеќе бара отколку во времето на претходната влада.

Од владините тела, како што се агенциите за финансирање на чиста енергија и инфраструктура, ќе се бара да ги вклучат целите за намалување на емисиите во нивните одлуки.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Познати добитниците на Нобелова награда за хемија

По повеќе од 10 години неизвесна климатска политика, индустриските групи го поздравуваат новиот закон.

Loading...

„Внесувањето на (климатската) политика во законодавството им дава поголема јасност на бизнисот и индустријата“, рече Сара Мекнамара, извршен директор на Австралискиот енергетски совет.

Зелените го поддржаа нацрт-законот за климата, но најавија дека ќе се обидат да ги блокираат сите нови рудници за јаглен и проекти за природен гас преку законодавство за да го реформираат „заштитниот механизам“, со кој лабуристите сакаат да ги притиснат индустриските загадувачи постепено да ги намалат нивните емисии.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Земјотрес во Иран, најмалку 276 повредени

„Заштитниот механизам“ опфаќа околу 215 индустриски локации, вклучувајќи рудници за јаглен, природен гас (LNG) и производствени капацитети, кои заедно придонесоа со 28 отсто од штетните емисии во 2021 година.

Тој закон се очекува следната година, пред целниот датум за имплементација на 1 јули.

Лабуристите немаат мнозинство во Сенатот, па затоа им е потребна поддршка од Зелените и барем еден независен глас за да се усвои легислативата на која се противат конзервативците.