21.02.2017 01:00

Авион со пет лица се сруши во шопинг центар во Мелбурн

Facebook Twitter Google+

Мал патнички авион во кој се превезувале пет лица се срушил во шопинг центар во близина на аеродромот во околината на Мелубр, Австралија, соопштиле тамошните власти кои велат дека бројот загинати засега се уште не е дефинитивно познат, пренесуваат светските медиуми.

Чартер летот бил на линијата Кинг Ајленд – Бас Стрејт измеѓу австралиското копно и јужниот дел од Тасманија и требал да слета на Есендон аеродромот. Според полициските избори авионот се срушил во 9 часот наутро по локално време (11 часот по македонско време), еден час пред да се отвори трговскиот центар.

Падот на авионот, според надлежните од австралискиот аеро-сервис не предизвикал проблеми во одвивањето на воздушниот сообраќај во државата.

 


© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments