Никола Ивановски

Сподели со своите пријатели

Регулаторната комисија за енергетика (РКЕ) донесе Одлука од ноќеска на полноќ да ја зголеми цената на горивата во однос на одлуката што ја донесе во понеделникот на 3.10.2022 година. Loading… Така од утре 6.10.2022 година бензинот ЕУРОСУПЕР БС – 95 ќе се продава за 86,50 денари за литар, ЕУРОСУПЕР БСПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Истражувањето на германските јавни служби покажува дека кинеската социјална мрежа ТикТок не дозволува коментари на видеа кои содржат одредени клучни зборови. Loading… Може да исклучи одредени теми од мрежата. Кратките клипови од луѓе кои пеат или танцуваат го направија ТикТок познат. Кинеската социјална мрежа е популарна низ целиот свет. Денес,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Руската ТВ-новинарка Марина Овсијаникова, обвинета за ширење лажни вести по организирањето на серија осамени протести против војната во Украина, денеска изјави дека побегнала од домашен притвор, пренесува Танјуг. Loading… – Се сметам себеси за целосно невина, а бидејќи нашата земја одбива да ги почитува сопствените закони, одбивам да ги почитувамПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Се очекува Србија на првиот состанок на европската политичка заедница во Прага да им објасни на лидерите на ЕУ и другите земји зошто иако преговара за членство со ЕУ, не воведува санкции кон Русија што Унијата ги воведе кон Москва поради нејзината агресија врз Украина, изјави денеска висок функционер заПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Штрајкот на пилотите на Еуровингс најавен за утре погодува 30.000 патници, што се однесува на летовите на компанијата во Германија, соопшти денеска компанијата Луфтханза во која работи Еуровингс. Loading… „Проценуваме дека ќе можеме да се справиме со повеќе од половина од 500 планирани летови“, објави Луфтханза. „Правиме се што еПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Украинското Министерство за одбрана тврди дека е создадена комора за мачење во село во регионот на Харков. Loading… Министерството објави на Твитер фотографија од Писки-Радкивски на која се гледа гас-маска и кутија со забни круни. Тие ја опишаа сцената како „мал Аушвиц“, додавајќи дека на главата на жртвата била пронајденаПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Во последните денови, украинските сили постигнаа значителни успеси на два одделни фронта. Loading… Тие повторно зазедоа делови од територијата на исток и ги пробија линиите на фронтот на југ околу клучниот регионален центар Керсон. Украина повторно го зазеде Лиман само еден ден откако рускиот претседател Владимир Путин го прогласи Доњецк,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Казахстанските власти денеска го отфрлија барањето на Русија за протерување на украинскиот амбасадор од Казахстан поради неговите изјави за убиства на Руси, обвинувајќи ја Москва за несоодветно обраќање меѓу еднакви стратешки партнери, пренесува Ројтерс. Loading… Односите меѓу Русија и Казахстан и некои од нејзините сојузници, поранешни членки на Советскиот Сојуз,Прочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Гари Каспаров, поранешен швајцарски шампион во шах и жесток критичар на рускиот претседател Владимир Путин, во интервју за германскиот магазин Шпигел изјави дека „секој Русин што моментално живее во Русија е дел од воената машина на Путин“, додавајќи дека „сите оние кои сакаат да да бидат на вистинската страна наПрочитај повеќе

Сподели со своите пријатели

Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски денеска се сретна со градоначалничката на Општина Ловеч, Бугарија. Loading…     Повод за пријателската средба помеѓу градоначалниците, како што информираат од прес службата на општината, е гостувањето на Драмскиот театар од  Република Бугарија со театарската претстава „Службогонци” во рамките на манифестацијата  „Денови наПрочитај повеќе