Никола Ивановски

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев во присуство на началникот на секторот за внатрешни работи од Куманово, Антон Витков денеска  предаде заштитна опрема наменета за општата болница во Куманово. Донацијата се состои од заштитни одела, визири, ракавици и маски кои министерството за внатрешни работи ги доби од своите пријатели одПрочитај повеќе

Основното јавно обвинителство Куманово поднесе предлози за издавање казнени налози против седум лица, обвинети за кривично дело – Непостапување според здравствените прописи за време на епидемија од член 206 став 1 од Кривичниот законик. Обвинетите  за време на полицискиот час со возило или пеш се движеле низ градот и околинатаПрочитај повеќе

Кумановци денеска повторно во метежи пред маркетите, банките и поштите. Едни обновуваа залихи храна, други вадеа пари од банките, секој со своја потреба, но ретко кој внимаваше на препораките за заштита. Loading…     Градоначалникот на Општина Куманово Максим Димитриевски лично отиде пред дел од банките и на граѓаните воПрочитај повеќе

Министерството за труд и социјална политика, во партнерство со Програмата за развој на Обединетите нации (УНДП), а со поддршка на Швајцарската агенција за развој и соработка (СДЦ) реализира услуги за поддршка на лица со попреченост и други ранливи категории во услови на КОВИД 19. Активностите за асистенција на ранливите категорииПрочитај повеќе

Во просториите на Општина Куманово денеска се одржа состанок на Општинскиот штаб за заштита и спасување во врска со превземање на активности и мерки од ширење на болеста COVID-19 (корона вирус). На состанокот беа донесени следниве препораки, заклучоци и мерки: Loading… Предлагаме до Министерство за здраство и Министерство за трудПрочитај повеќе

Прехрамбени пакети како донација од семејството Заеви денеска пристигна во Општинскиот штаб за заштита и спасување во Куманово. Градоначалникот Максим Димитриевски на својот фејсбук профил се заблагодари на донацијата од Заеви, а воедно упати благодарност и за низа компании кои донирале пари за набавка на храна за ранливите категории граѓани.Прочитај повеќе

Регулирање на превозот во СВР Охрид и Регионалниот центар Запад за полициските службеници и евидентирање на работните часови на инспекторите во МВР кои се ангажиирани на пунктовите во Куманово, побара денеска на прес-конференција претседателот на Независниот синдикат на полицијата Гоце Делчев. Според неговите информации кои, како што рече, што секојдневноПрочитај повеќе

Министерот за здравство Венко Филипче утринава беше во посета на кумановската болница. Како што напиша на својот фејсбук профил, работата на болницата се одвива непречено и организацијата е добра. Loading… – Откако 18 вработени се дијагностицирано со Ковид-19, направена е добра реорганизација на работата. Од пред неколку дена во поддршкаПрочитај повеќе

Седум нови заболени од коронавирусот се регистрирани во Куманово, а двајца кумановци ја загубија битката со животот. На Клиниката за инфективни и фебрилни состојби во Скопје починаа 4 пациенти заболени од коронавирус: пациент од Куманово (52г), пациентка од Лабуништа-Струга (65г), пациентка од Челопек – Тетово (62г) и една пациентка одПрочитај повеќе

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев денеска  оствари работна посета на Секторот за внатрешни работи, Куманово каде што од раководството  беше запознаен со активностите кои се преземаат на територијата на Куманово, а кои се насочени кон справување со коронавирусот. ,,Вчера во Куманово на 52-годишна возраст почина И.С.,  вработен во МинистерствотоПрочитај повеќе