Апокалипса во Дубаи по 160 литри дожд во еден ден (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Областа на Персискиот Залив вчера беше погодена од многу силен циклон, кој го зафати подрачјето од Бахреин и Катар преку Емиратите и источните делови на Саудиска Арабија до југот на Иран и Пакистан и донесе невидени врнежи и невреме во овие области.

Loading...

 

 

Циклонот донесе силни грмотевици, бурни ветрови, грмотевици и град во многу области, предизвикувајќи разорни поплави и порои.

Многу критично беше на северот на Оман, каде загинаа 18 лица, а невремето не го заобиколи ниту главниот град на Оман, Мускат.

 

Loading...

 

Покрај во Оман, најкритична ситуација беше и во Обединетите Арапски Емирати, а разорни поплави го погодија и Дубаи.

Низ Емиратите наврнаа неверојатни 100 литри дожд на метар квадратен, со разорни поплави и порои кои ги поплавија и пустините.

 

 

Овие врнежи паднаа за еден ден, а просекот за цела година е од 20 до 50 литри.

Најкритично беше во Дубаи.

Loading...

Овој повеќемилионски град го погоди вистинска апокалипса и поплава од библиски размери, а вакво време во овие региони се гледа еднаш во 100 години.

 

 

За нешто повеќе од 24 часа во Дубаи наврнале неверојатни 165 литри дожд на метар квадратен, додека просекот за цела година е 70 литри, а за 4 април. Така, во еден ден наврнало исто колку што врне просек за две години.

Тоа доведе до поплави и порои од невидени размери. Поголемиот дел од Дубаи беше под вода, а поплавени се и автопатишта, трговски центри и други објекти.

Аеродромот, еден од најголемите во светот, исто така беше под вода, а стотици летови беа откажани.

 

Loading...

 

Причинета е и поголема материјална штета, а под вода се пронајдени илјадници возила.

Обилните дождови беа придружени со многу силни грмежи, град и бурен ветер.

Регистрирани се удари на ветер од 80 км/ч, а невремето денот го претвори во ноќ.

 

Loading...