Амстердам ќе ги забрани туристичките автобуси во центарот на градот

Сподели со своите пријатели

Во центарот на Амстердам од следната година нема да им биде дозволен влез на туристички автобуси тешки повеќе од седум тони, со цел да се намали сообраќајниот метеж и загадувањето.

Loading...

„Автобусите се корисни за превоз на ученици или стари лица до културните места во градот, но 300 до 450 туристички автобуси дневно се премногу за центарот, каде што има малку простор“, рече советникот за сообраќај и транспорт во Амстердам, Мелани. ван дер Хорст.

Таа објасни дека од 1 јануари следната година туристичките автобуси ќе можат да паркираат на периферијата на градот, од каде туристите ќе можат да го продолжат патувањето со јавен превоз, пишува порталот NL Times.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Четири работни дена во неделата: Какви се искуствата во Германија?

За да не се преместат овие проблеми само во други делови на градот, Амстердам работи на дополнителни пунктови за полетување на туристите и подобрување на постоечките, соопшти градската управа.

Ќе има некои исклучоци од забраната, градот сè уште ќе дозволи туристички автобуси каде што се наоѓаат многу културни институции, а големите автобуси што превезуваат училишни деца, стари лица или лица со попреченост до уметнички, образовни или културни локации, исто така, можат да аплицираат за ослободување.

Големите туристички автобуси создаваат проблеми за локалното население, создаваат метеж во тесните улици и го прават сообраќајот помалку безбеден за велосипедистите и пешаците.

Премногу се тешки за мостови и создаваат многу штетни гасови додека чекаат патници со вклучени мотори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Сакал да изгледа како Инстаграм филтер: Потрошил 35.000 евра на „пластика“