Американски тенкови и борбени возила пристигнуваат во Романија

Сподели со своите пријатели

Американскиот логистички брод USNS Brittin (T-AKR 305) ќе заплови во грчкото пристаниште Александрополис на 7 март, што значи следната недела.

Loading...

Станува збор за пловен објект од типот RO-RO кој ќе ги растовари тенковите Абрамс М1, борбените возила на пешадијата Бредли М2 и М3, како и лесните оклопни возила М1117 и Хамви.

Целата борбена опрема ќе биде испратена во 95-та воздухопловна база на романските воздухопловни сили, која се наоѓа меѓу градовите Бакау и селото Николај Балческу.

Инаку, во оваа воздухопловна база е сместена борбена и хеликоптерска ескадрила, а досега немаше американска армија, ниту членови на други членки на НАТО.

Силите на НАТО се лоцирани во останатите бази во Фетести, Кампија Турци, Брашов, Цинку и Малина, каде што е стационирана и романската армија и кои се далеку од Бакау.

Зошто оваа база е многу важна за НАТО?

Според упатените, базата Бакау може да стане центар од каде опремата може да оди во неколку насоки, едната е на запад со железница преку Унгарија, Словачка, Чешка до Полска, другата до западна Украина или на југ до Одеса и регионот Николаев преку Молдавија или едноставно распоредување долж границата со Молдавија во случај на ескалација на кризата во Придњестровје или напад од Украина на военото складиште Кобасна.

Многу извештаи укажуваат дека станува збор за поголемо распоредување поради кризата во Молдавија, бидејќи е забележано движење на војниците на романската армија, иако тамошното Министерство за одбрана ги отфрли овие наводи.

Во случајот со Молдавија, во оваа база би можела да се формира баталјонско-тактичка група сили за брза реакција, која би можела да влезе во Молдавија во случај на отворен конфликт и за таа цел да ги има многу потребните средства за брза реакција во настанот на повик од локалните власти за акција на проруската опозиција и ескалацијата на интензивниот конфликт во Придњестровје.

Loading...