Американски ракети во Германија ќе бидат на руски нишан

Сподели со своите пријатели

Плановите на САД да распоредат ракети со среден и краток дострел во Германија претставуваат директна закана за меѓународната безбедност и ги зголемуваат ризиците од трка во ракетно вооружување, изјави рускиот амбасадор во Вашингтон, Анатолиј Антонов.

Loading...

„Тоа е сериозна грешка на Вашингтон. Ваквите крајно дестабилизирачки чекори претставуваат директна закана за меѓународната безбедност и стратешката стабилност“, рече Антонов, коментирајќи ги намерите на Вашингтон.

Како што истакна, Американците ги зголемуваат ризиците од трката во вооружување.

„Би сакал да истакнам дека толеранцијата на Русија за провокации против безбедноста на нашата земја не е безгранична. Зарем во Германија не разбираат дека појавата на американски ракетен потенцијал за напад на германска територија ќе доведе до тоа тие објекти да се најдат на спротивната страна на Русија? Ова не е штракање со оружје, туку проста логика на нормален човек“, заклучи Антонов.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Детали од разговорот меѓу Трамп и Зеленски

Пентагон претходно објави дека САД од следната година ќе започнат со распоредување на ударни системи со долг дострел во Германија, вклучително и хиперсонично оружје.