Американски носач на авиони стигна до Јужна Кореја. Путин пред неколку дена беше во Северна

Сподели со своите пријатели

Американскиот носач на авиони на нуклеарен погон Теодор Рузвелт денеска пристигна во јужнокорејскиот пристанишен град Бусан на заеднички воени вежби овој месец со земјата домаќин и Јапонија, соопшти јужнокорејската морнарица.

Loading...

Лидерите на трите држави се согласија на самитот во Кемп Дејвид во август 2023 година да одржат годишни воени вежби и го осудија „опасното и агресивно однесување“ на Кина во спорниот воден пат на Јужното Кинеско Море.

Путин пред неколку дена беше во Северна Кореја

Рускиот претседател Владимир Путин ја посети Северна Кореја оваа недела за прв пат по 24 години и потпиша договор со севернокорејскиот лидер Ким Џонг Ун, кој вклучува ветување за взаемна одбрана.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Ким Џонг Ун посети градилиште на туристичката зона на источниот брег на Вонсан

Тоа беше еден од најзначајните потези на Русија во Азија во последните години, а Ким рече дека тоа значи сојуз.

Посетата доаѓа седум месеци по патувањето во Јужна Кореја на друг американски носач на авиони, Карл Винсон, чија цел беше да ја одврати Северна Кореја од нејзината нуклеарна и ракетна програма.