Американски медиуми: Трамп бил информиран дека e цел на истрага за доверливи документи…

Сподели со своите пријатели

Федералните обвинители го информираа поранешниот американски претседател Доналд Трамп дека тој е цел на истрага за неговото ракување со доверливи материјали, објави во средата ABC News, додавајќи му нови правни проблеми додека се бори да се врати во Белата куќа во 2024 година.

Loading...

Политико одделно објави дека обвинителите му испратиле писмо на Трамп во кое го известиле дека е под истрага, но не ја разјасниле темата на таа истрага.

Ројтерс не можеше веднаш да ги потврди извештаите.

Одделот за правда обично ги известува луѓето кога ќе станат цел на истрага за да им даде можност да ги презентираат сопствените докази пред големата порота.

Известувањето не мора да значи дека Трамп ќе биде обвинет.

Кампањата на Трамп не одговори веднаш на барањето за коментар и не можеше да се контактира со адвокатите за коментар.

Одземени документи

Трамп, фаворит во трката за републиканска претседателска номинација во 2024 година, постојано ги нарекуваше истрагите против него политички мотивирани.

Федералната голема порота го истражува задржувањето на доверливи материјали на Трамп откако тој ќе ја напушти Белата куќа во 2021 година.

Loading...

Друга кривична истрага се занимава со наводните обиди на Трамп и неговите сојузници да ја поништат неговата изборна загуба во 2020 година од демократскиот претседател Џо Бајден.

Портпаролот на специјалниот обвинител Џек Смит, кој ја води истрагата, одби да коментира.

Во август 2022 година, истражителите запленија приближно 13.000 документи од имотот на Трамп Мар-а-Лаго во Палм Бич, Флорида. Околу 100 од нив се класифицирани како доверливи, иако еден од адвокатите на Трамп претходно изјави дека сите доверливи записи се вратени.

Трамп се бранеше дека ги задржал документите, сугерирајќи дека ги декласифицирал додека бил претседател.

Сепак, тој не обезбедил докази за тоа, а неговите адвокати не го искажаа тој аргумент во судските поднесоци.

Трамп е првиот актуелен или поранешен претседател на САД кој се соочи со кривична пријава откако во април се изјасни за невин по обвиненијата покренати од Канцеларијата на окружното обвинителство на Менхетен за фалсификување деловни досиеја поврзани со пари платени на порно ѕвезда во замена за нејзиното молчење за аферата пред претседателската трка во 2016 година.

Во мај 2022 година, тие ги предадоа назад сите тајни документи

Трамп предаде 15 кутии со документи во јануари 2022 година, една година по напуштањето на функцијата, но федералните власти веруваа дека тој не ги вратил сите документи.

Министерството за правда издаде судски повик до Трамп во мај 2022 година, барајќи од него да ги врати сите други доверливи записи, а највисоките функционери отпатуваа во Мар-а-Лаго за да ги вратат материјалите.

Loading...

Адвокатите на Трамп им дадоа на службениците на ФБИ и Министерството за правда 38 страници означени како доверливи и им го покажаа складиштето во Мар-а-Лаго, но не им дозволија на агентите да отворат ниту една од кутиите.

Еден од адвокатите на Трамп, исто така, потпиша документ со кој се потврдува дека сите доверливи записи се вратени на владата – тврдењето подоцна се покажа како лажно откако ФБИ го претресе неговиот дом.