Американски аналитичар: Русија може да ги срамни украинските позиции

Сподели со своите пријатели

Русија може да предизвика огромна штета на украинските позиции со помош на крстосувачки бомби, изјави поранешниот аналитичар на ЦИА, Лери Џонсон.

Loading...

„Употребата на пловни бомби стана типична. Сега украинската армија е во основа на отворено, а проектилите буквално ќе ги израмнат нивните позиции“, изјави Џонсон за каналот „Dialogue Works“ на Јутјуб.

Според експертите, доколку е потребно, ова оружје може да се користи и на подземни бункери длабоко под земја.

Тој додаде дека Русија исто така се приспособила да се спротивстави на украинските беспилотни летала со помош на системи за радио-електронско војување.

„Русија станува повешта во користењето на богатството на силите со кои располага“, заклучи тој.

Руските воздушни сили активно користат воздушни бомби опремени со универзални модули за планирање и корекција во зоната на специјални воени операции.

На борбените авиони им беше овозможено да извршат напад на утврдените области без да бидат изложени на напад на непријателските противвоздушни ракетни системи, пренесува Спутник.