Американската нуклеарна индустрија е во неволја, без гориво од Русија

Сподели со своите пријатели

Американските компании кои градат нова генерација мали нуклеарни централи за да помогнат во намалувањето на емисиите на јаглерод имаат голем проблем, бидејќи само една компанија го продава горивото што им е потребно – а тоа е руското, пишува Ројтерс.

Loading...

Затоа, американската влада итно размислува да искористи дел од залихите на ураниум за оружје за да им помогне на напредните производители на реактори и да ја зајакне индустријата за која смета дека е клучна за земјите да ги исполнат глобалните цели за нулта емисија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Командантот на американските вселенски сили: Кина е растечка закана

„Производството на збогатен ураниум (HALEU) е критична задача и сите напори за зголемување на неговото производство се оценуваат“, рече портпаролот на американското Министерство за енергетика (DOE).

HALEU е гориво збогатено со 5,0 до 20 проценти од изотопот ураниум 235, кој ги напојува повеќето нуклеарни централи.

Енергетската криза предизвикана од војната во Украина го обнови интересот за нуклеарната енергија.

Поддржувачите на помали реактори од следната генерација велат дека тие се поефикасни, побрзи за изградба и би можеле значително да го забрзаат исфрлањето на фосилните горива.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Пропагандистот на Путин: Ќе создадеме голем руски дом, ќе се прошириме во Полска и на Балканот

Но, без сигурен извор на збогатен ураниум, кој е потребен за реакторите, производителите се загрижени дека нивните фабрики нема да добијат нарачки.

И ако нема нарачки за мали реактори, потенцијалните производители на гориво веројатно нема да воспостават комерцијални синџири за снабдување за да го заменат рускиот ураниум.

Loading...

„Ја препознаваме потребата за итна акција за да се поттикне воспоставувањето на одржливо, пазарно водено снабдување на HALEU“, рече портпаролот на DOE.

Тој додаде дека американската влада е во завршна фаза на проценка колку од своите резерви од 585,6 тони високо збогатен ураниум може да издвои за мини-реактори.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Бајден ги ублажува санкциите кон Венецуела

Фактот дека Русија има монопол на пазарот HALEU долго го загрижува Вашингтон, а поради војната во Украина, ниту владата ниту компаниите кои произведуваат нови напредни реактори не сакаат да се потпрат на Москва, наведува Ројтерс.

Само компанијата Тенекс, која е дел од руската државна компанија за нуклеарна енергија Росатом, моментално комерцијално го продава HALEU.