Ал-Ахли Баптист е последната делумно функционална болница во Газа

Сподели со своите пријатели

Ал-Ахли Баптист е единствената функционална болница во градот Газа и покрај недостатокот на опрема и медицински материјали, јавува Anadolu.

Loading...

Ахмад Ал-Лух, директор за операции и служби за итни случаи во Баптистичката болница Ал-Ахли, во средата изјави за агенцијата Anadolu дека болницата дава прва помош, а потоа повредените треба да чекаат во долга редица за медицинска операција.

Според него, во сегашната ситуација болницата и нејзиниот медицински персонал не можат да обезбедат соодветни здравствени услуги.

Ал-Лух рече дека библиотеката на болницата е претворена во приемна соба за пациенти и облекување рани.

„Сите сме изложени на опасност секој ден и секој момент“, додаде тој.

Во израелски воздушен напад врз болницата Ал-Ахли на 17 октомври загинаа најмалку 471 лице, а многу други беа повредени, според здравствените власти во Газа.

Израел продолжува да ја негира одговорноста за нападот.

Канцеларијата за медиуми на владата во Газа соопшти дека израелската војска досега гаѓала 52 здравствени центри и 55 амбулантни возила низ Газа, додека 25 болници престанале да работат поради гранатирање или недостаток на гориво и медицински материјали.

Loading...

Од 7 октомври досега се убиени најмалку 11.500 Палестинци, меѓу кои околу 7.900 жени и деца, додека повеќе од 29.800 се повредени во немилосрдните израелски воздушни и копнени напади во Појасот Газа.

Илјадници згради, вклучувајќи болници, џамии и цркви, беа оштетени или уништени во израелската офанзива.

Израелските власти го ревидираа бројот на убиени Израелци од 7 октомври на околу 1.200