23.04.2019 01:36

Ако користите некоја од овие лозинки променете ја веднаш!


Компанијата „SplashData“ објави традиционална годишна листа на 100 најлоши лозинки кои се користат на онлајн интернет профилите.

Неприкосновен шампион е познатата лозинка „123456“, додека второ место е не толку инвентивната „password“. Овие две лозинки веќе пет години ги држат позициите на врвот и како што стојат работите тешко дека ќе се симнат од таму.

loading...

Сепак може да констатираме дека корисниците започнуваат да „размислуваат“ кога ги осмислуваат своите лозинки, па оваа година добивме тир високо рангирани новитети на листата: „princess“ која е на 11то место, „666666“ (14 место) и „Donald“ (23 место).

За подготовка на оваа листа, компанијата проверувала податоци од повеќе од пет милиони хакирани профили на корисници од Северна Америка и Западна Европа.

Податоците до кои дошле е дека 10 отсто од хакираните профили користеле една од првите 25 лозинки од листата, а дека дури 3 отсто од корисниците ја имале победничката „123456“.

Во продолжение листата со 25 најлоши лозинки за 2018 година:

1. 123456

2. password

loading...

3. 123456789

4. 12345678

5. 12345

6. 111111

loading...

7. 1234567

8. sunshine

9. qwerty

10. iloveyou

loading...

11. princess

12. admin

13. welcome

loading...

14. 666666

15. abc123

16. football

17. 123123

loading...

18. monkey

19. 654321

20. !Ž#$%Č&*

21. charlie

loading...

22. aa123456

23. donald

24. password1

25. qwerty123

Комплетната листа 100 најлоши лозинки погледнете ја ТУКА.

фото:пиксабеј


© Крадењето авторски содржини е забрането со закон. Преземањето на текстови и изјави во авторска сопственост на порталот Кумановски Муабети е дозволено делумно, со задолжителен хиперлинк до содржината која се пренесува. Секое преземање фотографија означена со лого, без претходна согласност со Кумановски Муабети, е строго забрането!

Последни наслови

Facebook Comments