Агата Кристи, најпознатата писателка на мистерии во светот, но и сама по себе била енигма во тоа време

Сподели со своите пријатели

На 12 јануари 1976 година, британската писателка Агата Кристи почина во својот дом во Валингфорд на 86-годишна возраст. Нејзините книги се продадени во повеќе од две милијарди примероци ширум светот и се преведени на повеќе од 50 јазици.

Loading...

Запаметена е како кралица на криминалот, а нејзиниот роман Убиството на Роџер Акројд е најдобриот криминалистички роман на сите времиња.

Повеќето нејзини книги и приказни се адаптирани во филмови, а денес, повеќе од четири децении откако нè напушти, ви претставуваме неколку интересни факти за неа.

 

 

1. Агата е најпродавана авторка на сите времиња

Според Гинисовата книга на рекорди, Агата е најпродавана авторка на сите времиња. Забележано е дека само Библијата и делата на Шекспир се продадени повеќе од нејзините романи.

Loading...

2. Таа немала формално образование

Агата Мери Клариса Милер била родена на 15 септември 1890 година во Торкеј, град во Велика Британија во Англија. За разлика од нејзиниот постар брат и сестра, кои оделе на интернат, таа била подучувана дома и ретко имала можност да гледа деца на нејзина возраст. Поминувала време со домашни миленици, имагинарни пријатели и семејни службеници.

Сепак, таа честопати истакнувала дека не е осамена и го опишала своето детство како многу среќно. Кога имала 13 години, таа започнала да посетува локално женско училиште двапати неделно, а три години подоцна одела во Париз каде студирала пеење и пијано. Како писателка, таа била самоука.

 

 

3. Почнала да пишува мистерии како одговор на предизвикот на нејзината сестра

На 11-годишна возраст, Агата ја објавила својата прва песна за електричните трамваи како ново чудо на светот од почетокот на 20-от век. Како тинејџерка напишала и раскази, кои за жал не успеале да го привлечат вниманието на издавачот.

Loading...

Таа започнала да работи на детективски романи дури откако нејзината сестра Маргарет ја предизвикала и рекла дека не е во можност да го стори тоа. Првата од нив, Мистеријата во стилови, во која таа најпрво ги претстави детективот Херкул Поаро, поранешен припадник на белгиската полиција, Артур Хастингс и главниот инспектор Јап, конечно ги заинтригирал издавачите, но под услов тие да го сменат крајот.

Оттогаш, детективските романи доминираат во нејзината кариера. Патем, за време на Првата светска војна, таа работела во болница како медицинска сестра, а потоа и во аптека, што исто така влијаело на нејзините постапки: многу убиства биле извршени со помош на отров.

Од друга страна, ниту една никогаш не била извршена од еден батлер, а таа ја создала Мис Марпл според ликот на нејзината баба.

 

 

4. Често патувала и на тој начин добивала идеи за своите дела

Заплетот на нејзините приказни главно се одвива во Англија, но не е дека таа целосно занемарила некои други места. Растејќи, таа помина извесно време во Египет и Франција, а подоцна патувала низ целиот свет. Така се запознала со нејзиниот втор сопруг, археологот Макс Малован, а нејзините патувања со него на Блискиот исток довеле до тоа регионот да биде место на настани во неколку нејзини романи.

Loading...

5. Во декември 1926 година, таа исчезнала 11 дена и скоро сите мислеле дека е мртва за тоа време

На 3 декември се скарала со нејзиниот прв сопруг Арчи, кој и бил неверен, а непосредно пред тоа ја изгубила мајка си. Не сакајќи да се помири со суровата реалност, Агата го напуштила својот дом, а нејзиниот автомобил бил пронајден напуштен на неколку милји подалеку следното утро.

Почнала потрага по неа, во која биле вклучени голем број полицајци и волонтери, а завршил 11 дена подоцна, кога била пронајдена во хотел на северот на Англија, каде била пријавена под псевдонимот -љубовницата на нејзиниот сопруг.

Таа тврди дека не се сеќава на ништо: лекарите утврдиле дека станува збор за амнезија предизвикана од нервен слом.

 

Loading...