АФЕРА НА ПОВИДОК: Држава следи граѓани преку апликација за размена на пораки

Сподели со своите пријатели

Не е тајна дека некои апликации за пораки се осомничени дека работат против нивните корисници, но сега се чини дека барем една можеби е експлицитно дизајнирана да шпионира.

Loading...

Неименувани американски официјални лица велат дека апликацијата ToTok е алатка што ја користат Обединетите Арапски Емирати за да ги следат своите граѓани.

Според тајниот разузнавачки извештај, Обединетите Арапски Емирати го користат ToTok за да ги следат разговорите на корисниците, да ги следат локациите (под маската на времето), да воспостават социјални контакти и да ги гледаат датотеките на уредите.

Повеќето од над еден милион корисници на апликацијата живеат во Обединетите Арапски Емирати, но таа е популарна ширум светот, и така има интерес и во САД.

Исто така, се чини дека имало обид да се прикрие потеклото на апликацијата. Таа беше официјално развиена од Бреј Холдинг, но се верува дека е само маска за DarkMatter, компанија за шпионирање во кибернет, управувана од експерти за разузнавање на ОАЕ и поранешни оператори на НСА и израелски воени разузнавачи.

Софтверот е исто така поврзан со Pax AI, компанија за рударство на податоци и се верува дека е малку изменет клон на кинеската апликација YeeCall.

И Apple и Google веќе го повлекоа ToTok од нивните продавници за апликации.

Гугл соопшти дека апликацијата ги крши неименуваните регулативи, додека „Епл“ објасни дека сè уште ја проверува.

Loading...

Сепак, штетата веќе можела да се направи, но излегува дека Обединетите Арапски Емирати ефикасно убедиле милиони луѓе да ги предаваат своите информации без борба.


Leave a Reply