Адвокат поднесе тужба, го оспорува правото на Трамп да се кандидира за претседател

Сподели со своите пријатели

Адвокатот на Флорида, Лоренс Каплан, поднесе тужба до федералниот суд со која го оспорува правото на поранешниот американски претседател Доналд Трамп да се кандидира за претседател во 2024 година.

Loading...

Во тужбата тој се повикува на 14-тиот амандман на американскиот Устав и клаузулата која вели дека оние кои учествувале во бунт против владата не можат да држат функција, пишува „Палм Бич пост“.

„Заклучокот е дека претседателот Трамп истовремено учествувал во бунт и им помагал на други лица кои учествувале во такви акции“, се наведува во тужбата на Каплан.

Се додава дека Трамп „повеќе нема право“ да се кандидира за која било функција во САД.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Анкета: Трамп пред Бајден една година пред изборите во САД

„Тој е страшно момче.“

Поранешниот американски претседател се соочува со четири обвиненија, од кои две се однесуваат на наводен обид за поништување на резултатите од изборите во 2020 година.