96-годишен милијардер ја открива тајната за долг и здрав живот (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Потпретседателот на „Беркшир Хатавеј“, Чарли Манџер (96) е најпознат како долгогодишен десен човек на легендата за инвестиции Ворен Бафет, чие богатство се проценува на 1,7 милијарди долари.

Loading...

Покрај неговата улога заедно со Бафет, Манџер е претседател на Дејли Журнал и член на управен одбор на малопродавачот Костко.

Едно од најчестите прашања со кои се среќава Манџер е која е тајната на долгиот и среќен живот, во неговиот случај и крајно успешен, пишува Биз Лајф.

Неодамна, милијардерот одговори на ова прашање со низа „едноставни“ совети.

Не  бидете премногу завидливи

Не бидете премногу незадоволни

Не трошете повеќе отколку што заработувате

И покрај вашите проблеми, останете весели

Loading...

Работете и соработувајте со луѓе од доверба

Правете го она што треба да го направите, која е вашата работа

Неговиот рецепт е логичен, вели тој, „паметно е да се остане секогаш весел“, рече Мунгер, а за да се постигне тоа, важно е да се ослободите од негативните чувства.

– И, дали можете да бидете среќни кога апсолутно ќе потонете во длабока омраза и огорченост? Секако дека не можеш. Па, зошто би го прифатиле тоа? – рече милијардерот.

 

 

Чарли Манџер пораснал во Омаха, Небраска, како и неговиот партнер Бафет и работел во самопослугата на дедото на Бафет, како и самиот Бафет.

Loading...

– Сепак, тоа беше 1959 година пред да го запознам Чарли, долго откако тој ја напушти Омаха за да го направи Лос Анџелес свој дом. Јас тогаш имав 28, а тој 35. Лекарот од Омаха кој се сретна со нас предвиде дека ќе успееме – и успеавме – Бафет напиша за својот долгогодишен партнер во годишно писмо до акционерите за 2014 година, пренесува Близ бизнис.

Пред да се приклучи на Беркшир Хатавеј, Мангер прво работел како адвокат за 15 долари на час, а исто така бил и архитект.

Бафет му дава признание на Мунгер за голем дел од успехот на Беркшир Хатавеј.

– Затоа, „Беркшир“ е изграден според дизајнот на Чарли. Мојата улога беше на генералниот снабдувач, а извршните директори на подружниците на Беркшир ја завршија вистинската работа како подизведувачи – вели Бафет.

 


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *