82-годишна баба казнета за непочитување на безбедносните мерки, ја фатиле на забава!

Сподели со своите пријатели

Маурин Хог била казнета откако полицијата за време на викендот ја прекинала забавата во Иглшам, источен Ренфрушир

Loading...

Прабабата (82) е казнета со 60 фунти за „лошо однесување“, откако била фатена во нелегален собир за 70ти роденден на пријател.

Еден сосед повикал полиција околу 21 часот откако видел десетина пензионери како присуствуваат на забава.

Во Шкотска, сегашните ограничувања на Ковид налагаат собири да се одржуваат надвор и да бидат ограничени на само четири лица од две различни домаќинства. Внуката на Маурин, Дејзи (17) изјави дека сите што присуствувале на роденденската забава биле целосно вакцинирани.

 

 

Сите биле казнети заради „лошо однесување“. Реакцијата на веста Дејзи ја сподели на Твитер. Таа напиша: „Мојата 82-годишна прабаба е казнета затоа што беше фатена на забава за роденденот. Полицијата ме однесе дома и сè друго, таа е таа за која јас се стремам да бидам на 82 години “.

Loading...

Дејзи сподели и снимка од екранот на групата Вацап на нејзиното семејство, на која се појави порака од нејзината мајка, во која се вели: „Баба беше обвинета од шкотската полиција за несоцијално однесување“. Маурин сега ќе се потпре на нејзиниот син за да и помогне да ја плати казната, бидејќи тоа треба да се направи преку Интернет, рече Дејзи. Сумата ќе се намали на 30 фунти ако се плати во рок од седум дена. Дејзи додаде: “Таа веројатно ќе продолжи да се гледа со своите пријатели, сака да ги гледа. Мислам дека ова нема да ја спречи. Таа е безбедна повеќе од една година. Сега ја прими вакцината поради која се разболе. Таа е прилично дружељубива личност., Таа има многу пријатели “.

 

 

Шефот на шкотската полиција рече: “Бевме повикани околу 21 часот во неделата, на 11 април 2021 година, по пријавеното кршење на прописите за коровавирус на имот на Кирктон Драјв, Иглшам. Офицерите присуствуваа на интервјуто со инволвираните и седуммина биле казнети”.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *