81 година од германскиот напад на Советскиот Сојуз

Сподели со своите пријатели

Во цела Русија денеска се слави Денот на сеќавање и тага, кој го означува почетокот на ненадејниот напад на нацистичка Германија врз Советскиот Сојуз на 22 јуни 1941 година и почетокот на Големата патриотска војна (1941-1945).

Loading...

Во многу региони, комеморациите започнаа утринава во 4 часот наутро, што е точно време на почетокот на нацистичката инвазија, јави Тасс.

Според прес-службата на Кремљ, рускиот претседател Владимир Путин традиционално ќе положи венци на гробот на непознатиот војник во близина на ѕидот на Кремљ.

Во војната која траеше 1.418 дена, животот го загубиле 26,6 милиони граѓани на СССР.

Низ цела Русија се палат свеќи ноќта пред Денот на сеќавањето и тагата во спомен на сите жртви од Големата патриотска војна.

Руското историско друштво ќе одржи серија настани во Москва, вклучувајќи тркалезна маса во Музејот на победата и телевизиско шоу.

Свеќи во спомен на загинатите во Големата патриотска војна ќе бидат запалени на над 1.100 локации низ Русија, вклучувајќи ги Москва, Санкт Петербург, Казан во регионот на Волга, Курган на Урал, Јелец и Рјазан во централна Русија, Хабаровск во Далечниот Исток и други градови и населби. .

– Свежи спомени ќе светат не само во Русија, туку и надвор од неа. Повеќе од 30 земји ќе се приклучат на кампањата. Ќе се палат свеќи и во Донбас – изјави Олга Занко, пратеничка и шефица на јавното движење Свердловск „Волонтери на победата“.

Loading...

Комеморативни настани ќе се одржат во западната руска област Брјанск, чии шест општински окрузи граничат со Украина.