77 години од самоубиството на најголемиот монструм во историјата: Вака изгледале неговите последни часови!

Сподели со своите пријатели

Федералната служба за безбедност на Русија (ФСБ) објави нови архивски материјали за самоубиството на лидерот на нацистичка Германија, Адолф Хитлер, на 30 април 1945 година.

Loading...

Станува збор за документи од истражното досие на поранешниот личен пилот на Хитлер, полицискиот генерал полковник Ханс Баур, кои се чуваат во одделот на ФСБ за Новгородската област.

Автобиографијата на Баур на германски јазик, со превод, и неговото сведочење на испитот во Народниот комесаријат за внатрешни работи (НКВД) во декември 1945 година, сега е претставена за прв пат.

 

 

„Треперливите раце на Хитлер“

Како што било запишано за време на неговото испрашување, до самиот крај на април 1945 година, внатрешниот круг на Хитлер, кој бил до него во бункерот на канцеларијата на Рајхот во Берлин, не знаел за конечните намери на Фирерот.

Loading...

– Дури попладнето на 30 април ми се јави заедно со мојот аѓутант, полковник Беца. Хитлер ме пречека во ходникот и ме одведе во својата соба. Ми ја подаде раката и ми рече: „Бауре, сакам да се збогувам со тебе, сакам да ти се заблагодарам за сите твои години служба“ – се присети поранешниот пилот.

– Беше многу стар и исцрпен. Рацете му се тресеа, јасно ми беше дека ја донел конечната одлука за самоубиство – рекол тој.

Хитлер му рекол дека сака да ја подари својата омилена слика како сувенир – портрет на кралот Фридрих Велики од Рембрант која висела во неговата соба.

Баур се обидел да го одврати Хитлер да се самоубие, „бидејќи тогаш сè ќе се распадне за неколку часа“.

– Моите војници не можат и не сакаат повеќе да се држат. Не можам повеќе – одговорил Хитлер.

Тој понатаму рекол дека „Русите се на Потсдамер Плац“ и дека би можеле да го фатат жив, наводно користејќи гас за спиење.

Баур додал дека наредил да го запалат неговото тело и телото на неговата сопруга Ева Браун, бидејќи се плашел дека ќе бидат обесени за шоу, бидејќи италијанските партизани претходно го обесиле телото на водачот на фашистичка Италија, Бенито Мусолини.

 

Loading...

 

Баур заминал да ги уништи документите и се подготвувал да ја напушти канцеларијата на Рајхот.

Неколку часа по разговорот, пакувајќи ги работите, се вратил во бункерот за да го зеде ветениот портрет.

– Ходиникот на приватните соби беше многу зачаден. Неколку чувари возбудено трчаа горе-долу. Прашав дали се е готово. Рекоа дека е.

– Каде е телото? – прашав, а одговорот беше дека е во градината на кралската канцеларија.

Тој беше „екстремно шокиран од она што се случи“. Баур се обидел да се сети во кое време се случило сето тоа.

– Кога се збогував со Хитлер, беше 18-19 часот. Се вратив во засолништето во девет часот – се присетува тој.

Loading...

 

 

Потрагата по водачите на Рајхот

Во пресрет на битката кај Берлин во април 1945 година, советската воена контраразузнавачка служба Смерш добила задача да го пронајде и уапси Хитлер и другите водачи на нацистичка Германија.

Како дел од напредните единици на 1-ви белоруски фронт, воените контраразузнавачки агенти упаднале во канцелариите на Рајхстагот и Рајх со опремен „огнен бункер“ во нивниот двор – внимателно утврдена, бетонска подземна структура во која Хитлер и министерот за пропаганда Јозеф Гебелс се криеле во последните месеци.

Loading...

По заземањето на „огнениот бункер“ на 2 мај 1945 година и приведувањето на оние кои биле во бункерот и се обиделе да побегнат од Берлин, започнало макотрпното собирање податоци за можните локации на сите врвни водачи на нацистичка Германија.

Сведоците во последните денови на Фирерот го вклучиле шефот на одделот за одбрана на Цитаделата, Вилхелм Монке, началникот на Хитлеровиот штаб Ханс Ратенхубер, личниот слуга Хајнц Линге, личниот помошник и личен пилот Ото Гунче, командантот на ескадрилата на Фирерот Ханс Баур.

Нивните повеќекратни испрашувања за околностите на смртта на Хитлер се зачувани во материјалите на Централниот архив на ФСБ на Русија, Државниот архив на Руската Федерација, како и во одделни истражни случаи во кои тие биле воведени како воени злосторници.

 

Loading...

 

Извештаите на очевидци покажуваат дека Адолф Хитлер и Ева Браун извршиле самоубиство на 30 април 1945 година, како и Џозеф и Магда Гебелс на 1 мај, кои претходно ги убиле нивните шест деца, чии тела ги пронашле советските војници во бункер.

На 13 мај 1945 година, вработените во Одделот за контраразузнавање Смерш на 79-тиот пушки корпус во градината на Канцеларијата на Рајхот го откриле местото каде што биле закопани јагленисани трупови на Хитлер и Браун, чија автентичност подоцна била потврдена со бројни форензички прегледи.