7 причини зошто секое утро треба да пиете сок од ѓумбир

Сподели со своите пријатели

Ѓумбирот е многу популарен како зачин и намирница, а чаша природен сок од ѓумбир секое утро ќе ви го зајакне и исчисти организмот.

Во продолжение на текстот прочитајте ги седумте причини зошто е квалитетно да го конзумирате овој пијалок.

Loading...

Го зајакнува имунитетот

Ѓумбирот е вистинска бомба за имунитетот. Ако често ве фаќаат прелади и слично, направете си услуга на своето тело и секое утро испијте чаша здравје.

Превенира рак

Бројни истражувања ја докажале ефикасноста на ѓумбирот во борбата против ракот и неговата превенција, а пред се рак на јајници.

Помага во варењето

Ѓумбирот е корисна намирница за сите кои патат од синдром на нервозни црева. Ќе ги смири непријатните симптоми, а се препорачува да се конзумира во облика на чај од ѓумбир или сок од корен.

Превенира Алцхајмерова болест

Секојдневната конзумација на ѓумбир го успорува варењето и изумирањето на неврните клетки, па со стамото тоа превенира деменција и Алцхајмерова болест.

Loading...

Ја олеснува контролата на тежината

Ѓумбирот има двојно дејство, од една страна го потикнува поголемото производство на желудочна киселина (брзо варење), а од друга страна го буди чувството на ситост и помага при согорување на поголеми масни наслаги.

Мускулите побргу се опоравуваат

Кај интензивните тренинзи мускулите имаат потреба од брзо закрепнување. Тука во игра може да влезе ѓумбирот, кој има силно влијание на тоа поле. Најдобро делува ако го конзумирате наутро и по самиот тренинг.

Го контролира нивото на глукоза

Ѓумбирот помага во одржување на ниска вредност на глукозат,а што е важно за контрола на тежината, но и на енергијата.

Доколку варијантата сок не ви одговара, тогаш јадете сушен ѓумбир или варете го, како чај или додадете го во јадење како зачин.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *