7 ГОДИНИ МИСТЕРИЈА: Студенти исчезнале преку ноќ, сега СМС пораки ја откриваат нивната страшна судбина (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Транскриптите на новообјавените СМС – пораки меѓу шефот на криминалната група и заменик -шефот на полицијата конечно открија што се крие зад мистеријата на 43-те студенти кои исчезнаа една ноќ во југозападно Мексико.

Loading...

Пораките укажуваат дека полицијата и картелот работеле заедно за да ги фатат, измачат и убијат најмалку 38 од 43 студенти од градот Ајочинапа кои исчезнаа во септември 2014 година.

Студентите направиле смртоносна грешка бидејќи „позајмиле“ неколку автобуси за да ги однесат во Мексико Сити на протест.

Сега е јасно дека овие автобуси биле користени за шверц на дрога и дека содржеле огромен товар хероин што студентите случајно го украле.

 

 

Протест поради исчезнатите студенти во Мексико

Loading...

Хилдардо Лопез Астудило во тоа време беше локален водач на картелот Гереро Унидос. Тој беше одговорен за областа околу градот Игуала, во југозападниот дел на Мексико, каде последен пат беа видени студентите.

Франциско Салгадо Валадарес беше заменик – началник на општинската полиција во градот.

На 26 септември 2014 година, Салгадо испратил порака до Лопез да пријави дека неговите службеници уапсиле две групи студенти поради качување во автобус. Салгадо тогаш напишал дека 21 студент се чуваат во автобусот.

 

 

Лопез одговорил со организирање трансфер на селски пат во близина на градот, велејќи дека „има кревети за тероризирање“, веројатно мислејќи на овие планови да ги измачува и да ги закопа во тајни гробници.

Шефот на полицијата Салгадо тогаш напишал дека има уште 17 ученици кои биле чувани „во пештера“, на што Лопез одговорил дека „ги сака сите“.

Loading...

Двајцата потоа направиле планови нивните подредени да се сретнат на одредено место, а Салгадо го потсетил Лопез да испрати доволно луѓе за да ја завршат работата.

Освен неколку фрагменти од коски, телата на студентите никогаш не беа пронајдени.

 

 

„Пакетите се испратени”

Нешто подоцна истата ноќ, Салгадо исто така го известил началникот за криминал дека „сите пакети се испорачани“.

Се чини дека ова е поврзано со фактот дека еден или повеќе автобуси со кои се возеле учениците, без тие да го знаат тоа, биле натоварени со хероин што криминалците имале намера да го прошверцуваат на север кон американската граница.

Loading...

Мајк Вигил, поранешен шеф за меѓународни операции на ДЕА, изјави за „Дејли Ѕвер“ дека тоа силно подразбира дека Лопез цело време давал наредби, наредувајќи му на Салгадо да ги уапси студентите за да не случајно му ја украдат пратката дрога.

„Новите докази што излегоа на виделина во врска со случајот Ајоцинапа ги отвораат широко и обезбедуваат непобитни докази за тоа кој бил вмешан во студентскиот масакр“, рече Вигил.

 

 

Протест поради исчезнатите студенти во Мексико

Loading...

Според него, мексиканската влада го прикрила злосторството.

– Приказната за масакрот врз студентите од Ајоцинапа е како холивудски филм, но настаните се реални. Тие вклучуваат договарање меѓу полицијата, војската, организираниот криминал и масовното прикривање од страна на мексиканската влада, рече тој.

Сите ученици биле запишани во руралното средно училиште за наставници во блискиот град Ајоцинапа, па станаа познати како Ајоцинапа 43.

Тој колеџ се смета за бастион на левичарскиот активизам, а ноќта на исчезнувањето, повеќе од 100 ученици отишче во Мексико Сити на протест.

Таму, тие планирале да учествуваат во демонстрациите на годишнината од студентскиот масакр во 1968 година во Тлателко. Повеќето студенти биле во раните дваесетти години, но најмладиот – Хозе Анхел Наварет, познат како Пепе кај неговите пријатели – имал само 18 години.

Loading...

Масовното киднапирање во Игуала предизвика протести низ Мексико. Претходната влада првично изнесе теорија – сега широко дискредитирана – дека телата на учениците биле изгорени на депонија во предградието на Игуала.

 

 

Дали е вклучена и армијата?

Loading...

По новите докази, семејствата на младиот човек бараат нови претреси по телата и дополнителни докази за да се идентификуваат сите инволвирани.

Иако Салгадо веќе беше затворен поради наводната улога во масакрот, Лопез беше уапсен, а потоа ослободен за наводни грешки во правните постапки, и останува на слобода.

Иако не беше посебно споменато во СМС – пораките, порано имало обвинувања дека и мексиканската армија била вклучена во исчезнувањата.

Водечкиот весник La Reforma објави истечено сведоштво претходно оваа година, сугерирајќи дека воените офицери со седиште во Игуала, исто така, соработувале со Герерос Унидос за да заробат некои од студентите, како и други непријатели на картелот, кои биле во градот ноќта на 26 септември.