7 добри причини зошто треба да спиете голи

Сподели со своите пријатели

Легнувањето во кревет без ништо има повеќе придобивки отколку што мислите.

Loading...

Како прво, ќе спиете подобро, ќе бидете поздрави и ќе имате повеќе секс. Нели се тие добри причини да се соблечете голи вечерва?

 

 

Без будење во текот на ноќта

Луѓето спијат подобро во постудени отколку во потопли простории. Зошто? Природната телесна температура опаѓа додека спиете, а со тоа и нивото на кортизол, додека нивото на мелатонин се зголемува. Затоа, кога е премногу топло, се чувствувате нервозни, а спиењето ви е лесно.

Бидејќи пижамите или тешките ќебиња можат да го нарушат природното ладење на телото, тоа може да го наруши квалитетот на спиењето. Сепак, дури и не треба да замрзнувате.

Ако треперите, веројатно не спиете чисто. Иако не постои совршена температура за добар сон, се препорачува да го поставите термостатот помеѓу 15 и 20 степени целзиусови.

Loading...

Ќе ја зајакне вашата самодоверба

Инаку, истражувањата тука се ограничени, но се верува дека спиењето без облека може да ви помогне да се заљубите во вашето тело.

Всушност, тоа е отфрлање на оние утврдени норми кои велат дека голотијата е лоша или нешто што треба да се скрие. Кршењето табуа секогаш помага во зајакнување на самодовербата.

 

 

Сексот ќе биде подобар

Има нешто навистина секси во тоа што индексирате во кревет покрај вашиот драг партнер и ја чувствувате нивната кожа на вашата. И

тој контакт од кожа на кожа ослободува ендорфин како окситоцин, кој е познат и како хормон за гушкање или хемикалии за гушкање, што ве става директно расположени за секс.

Да се ​​биде гол е дефинитивно попривлечно отколку да се биде во стара маица или пижами, што дефинитивно може да го подобри вашиот сексуален живот.

Loading...

Вагините се поздрави

Спиењето во долна облека, а особено во тесни, синтетички ткаенини, може да создаде плодна почва за габи и инфекции. Ако ги соблечете гаќичките, ќе дозволите вагината да се вентилира, а исто така се намалува и можноста лошите бактерии да го исфрлат деликатниот еко-систем од рамнотежа.

 

 

И пенисите исто така

Можеби е добра идеја да побарате од вашето момче или сопруг да се соблечат пред тој да влезе во вашиот кревет. Уролозите посочуваат дека спиењето во долна облека ја зголемува веројатноста за иритација или бактериски инфекции таму долу. Па, зошто да не спиеме голи?

Ќе изгубите неколку килограми

Нашето тело има два вида маснотии, бели и кафеави. Белата боја не прави многу, но кафеавата боја создава топлина и може да ви помогне да согорувате калории додека спиете. Студија за дијабетес следела петмина мажи кои спиеле во просторија со различна температура четири месеци.

Откриле дека мажите кои спијат на пониски температури скоро го дуплираат количеството кафеави маснотии.

Благодарение на тоа, постудените температури можат да го зголемат согорувањето на калориите за 30 проценти. Спиењето гол во ладна просторија не е исто како тренингот, но еј, кога станува збор за слабеење, сè е добредојдено, нели?

Loading...

 

 

Кожата ќе биде посјајна

Добриот душек кој не е полн со вештачки материјали ќе овозможи подобра циркулација, што и овозможува на кожата да дише. Ова за возврат и помага да се опоравува во текот на целата ноќ, бидејќи нивото на производство на колаген се зголемува додека спиете.

Резултатот? Ќе блеснете наутро. Спиењето на ништо навистина ви помага да спиете добро, а придобивките од кожата се само бонус.