04.02.2019 23:59

55 лица починаа од грип во Хрватска

Facebook Twitter Google+

Од грип или последиците поврзани за грипот досега во текот на оваа сезона во Хрватска починале 55 лица, што е двојно повеќе од минатата година, а болниците од Дубровник до Загреб се преполни со пациенти, пренесуваат хрватските медиуми повикувајќи се на предупредување од Заводот за јавно здравје на Хрватска.

– Ова е исклучителна сезона што се однесува до интензитетот. Тука не е важен само бројот на заболени, важен е и бројот на хоспитализирани кои развиле тешки компликации, кои често завршуваат со смртни исходи. Тоа е она што упатува на тешка сезона на грипот, рекол за Индекс, др. Владимир Драженовиќ од заводот.

Loading...

© Со преземање на содржината ги прифаќате Условите за преземање содржини
Loading...

Последни наслови

Facebook Comments