51 лице загина во судирите во Газа

Сподели со своите пријатели

На денешниот брифинг со новинарите, портпаролот на израелските одбранбени сили рече дека воените проценки се 51 лице убиено во Газа за време на последните судири, вклучително и 24 од палестинската екстремистичка група Исламски џихад.

Loading...

Во него се наведува дека 16 лица кои не биле вклучени во воените дејствија, 11 лица кои не биле поврзани со терористички групи биле убиени од палестинските ракети кои паднале во Појасот Газа, што значи дека вкупно 27 цивили, меѓу кои и деца, биле убиени во борби, пишува весникот Тајмс оф Израел.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  САД дополнително го ограничуваат извозот на чипови во Кина

– Повеќе Палестинци беа убиени од непрецизниот ракетен истрел на Исламскиот џихад отколку од акциите на израелските одбранбени сили – тврди портпаролот на армијата Ран Кочав, кој истакна дека армијата ќе „научи поуки“ од смртта на 11 лица кои не биле директно вклучени во борбите.

Тој потврди дека „во Израел биле истрелани околу 1.100 ракети од терористи од Појасот Газа“, а речиси 200 ракети не ги погодиле нивните цели, бидејќи паднале на палестинска територија.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Станбена зграда се урна во Турција по експлозија на гас

Според Кочав, израелскиот противракетен одбранбен систем „Железна купола“ бил ефикасен 96 отсто.