5 сигурни знаци дека сте подготвени за нова љубов по токсична врска: Отворете го срцето за нова можност

Сподели со своите пријатели

Во емотивните врски, додека сме заљубени, честопати сме заслепени од партнерот, и затоа не сме подготвени реално да ја согледаме ситуацијата. Честопати се случува врската да биде само навидум добра и да има лошо влијание врз нашата самодоверба.

Loading...

Кога, по долго време тегнење, ќе најдеме сила да излеземе од таквата врска, се чини дека е потребна цела вечност да се опоравиме и да бидеме подготвени да ги отвориме нашите срца кон нова љубов.

 

 

 

– Последното нешто што сакате да го направите по напуштањето на токсична врска е да стапите во нова врска со некој што би можел повторно да ве повреди – вели психологот Џени Теис.

Според неа, постојат пет сигурни знаци дека сте подготвени да го отворите срцето за нова loveубов по тешката и токсична врска.

Loading...

1. Повеќе не сте опседнати со бившите

Не размислувате за бившите и за тоа што ви се случило. Вие не сте потиснати, но повеќе не се плашите од контакт со нови луѓе. Ако случајно се сеќавате на бившиот, не ви паѓа на памет да ја обновите врската со него.

Ако сè уште сте опседнати со бившиот, кога ќе започнете да запознавате нови луѓе, ќе ги споредите со него, а тоа потоа ја исклучува можноста за среќа со некој нов.

2. Вие сте свесни што не беше во ред со вашата врска

Сфативте што не е во ред со вашата врска и што ја прави неподнослива. Не го обвинувате вашиот поранешен партнер, но исто така не чувствувате дека сте единствени виновни за сите лоши работи што ви се случиле.

Скоро секоја токсична врска е често комбинација на некаква форма на вознемирување и некаков вид дозвола за вознемирување. Знаејќи дека вие не сте виновни што врската е ваква, ќе ве направи повеќе подготвени да се ослободите од вашиот поранешен партнер и да дозволите нови луѓе да влезат во вашиот живот.

 

Loading...

 

3. Конечно се сакате и се чувствувате добро

Кога ќе излезете од токсични врски, честопати се чувствувате лошо. Денови, недели или години непочитување и понижување ве натераа да верувате дека сте безвредни.

Ако се борите со ниска самодоверба, неопходно е да направите работи што ќе ви овозможат повеќе да верувате во себе и вашите вредности.

Поминете време со луѓе кои ве сакаат, правете го она што отсекогаш сте го сакале, не бидете опседнати со минатото – погледнете во иднината и грижете се за себе.

Започнете да се сакате себеси, а потоа вратете се во светот на луѓето кои ќе ви го отворат срцето и ќе ви дадат искрена љубов поради убавината на вашето битие.

4. Подготвени сте да препознаете кога нешто не оди во вистинската насока

Бидете искрени и признајте си дека врската од која сте излегле првично емитувал „димни сигнали“ кои ви кажувале дека нешто не е „во ред“.

Loading...

Дали ги игнориравте тие знаци?

Можеби сте ги оправдале со моменталното расположение на вашиот партнер или вашето, откривте разбирање …

Од таа врска, научивте дека во иднина мора да бидете подготвени да реагирате кога ќе се вклучат некои „аларми“. Искуството ве научи дека повеќе нема да се занимавате со такви односи.

Само тогаш можете да ја пронајдете личноста со која ќе имате здрава врска што ја сакате.

 

Loading...

 

5. Навистина сте подготвени да запознаете ново момче

Запознавањето е тешко. Потребно е време, трпеливост и подготвеност да си дозволите повторно да бидете ранливи и да се предадете емотивно на нов партнер.

Ако сакате нова врска, треба да бидете сигурни дека тоа е нешто што сте спремни навистина да го направите. Вашето срце мора да се излечи од тоа што го повреди, за да можете да покажете доверба и да му дадете љубов на новиот избран.

Сè друго ќе биде само неуспешен обид да се постигне здрава врска, што е единственото нешто што му треба на секој од нас.

Loading...

Изградете самодоверба и не излегувајте со некој нов сè додека не сте навистина подготвени.

Кога ќе се соочите со себе, бидете искрени и променете се – тогаш ќе бидете подготвени да пронајдете личност што може да ги оствари вашите соништа.

 


Loading...

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *