5 чекори како да престанете постојано да гледате во телефонот

Сподели со своите пријатели

Намалувањето на времето што го поминуваме на разгледување на социјални мрежи и необврзувачко сурфање преку интернет е добро во теорија, но во пракса се чини скоро невозможно.

Loading...

Цел живот сме фокусирани на телефоните: од работни информации, до комуникација со пријатели и апликации за медитација.

Неверојатно е тешко без сето ова, но подеднакво е тешко да престанете да чувствувате вина кога ќе погледнете на времето поминато на телефон во текот на неделата.

Овие неколку чекори ќе ви помогнат да започнете со намалување на изгубеното време.

 

 

Обидете се со ароматерапија

Loading...

Ароматерапијата и нејзините смирувачки својства ќе ве натераат повторно да размислите пред телефонот да биде во ваши раце.

Ставете само неколку капки од вашите омилени есенцијални масла на вашата дланка, истријте ги рацете, па превртете ги дланките преку носот и устата, а потоа земете неколку длабоки вдишувања.

Прошетајте

Излегувањето надвор ќе ви помогне да се опуштите, наместо повторно да го фатите вашиот телефон.

На прошетка можете само да погледнете наоколу, без брзање – и да гледате на познати дрвја со нови очи или само да слушате звук на птици.

Длабок здив на свеж воздух ќе ви помогне да се смирите и да ја забележите убавината околу вас.

 

Loading...

 

Дишење

Да се ​​најде мир и тишина додека останувате поврзани на интернет е очигледно невозможна мисија.

Се чини дека е време да се обидете правилно да дишете. Затворете ги очите, спуштете ги рамената, опуштете ги мускулите на лицето, потоа длабоко вдишете и држете го воздухот осум секунди, а потоа издишете повторно, броејќи до осум.

Оваа едноставна вежба треба да се повтори неколку пати за повторно да се поврзете со себе.

Поставете го тајмерот

Доделување ограничено време за прелистување на социјалните мрежи е одличен начин да научите компетентно да управувате со сопствениот живот.

Имањето тајмер ќе ви овозможи да се откажете од идејата за несвесно подигање на телефонот за да ги проверите е-поштата и социјалните мрежи.

Loading...

Покрај тоа, вреди да се забрани употреба на уредот половина час пред спиење: наместо тоа, можете да ги читате само вашите омилени книги и тоа всушност ќе ви помогне да заспиете.

 

 

Полнете го телефонот во друга просторија

Тешко е да се избега од виртуелниот живот, дури и кога телефонот е поврзан на полнач.

Loading...

Направете го тоа во друга просторија за да им дадете време на телефонот и на себе да се одморат.


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *