25 загинати откако автобус кој превезувал луѓе на свадба во Индија паднал во провалија

Сподели со своите пријатели

Најмалку 25 лица загинаа кога автобус падна во провалија во планините на северот на Индија, соопшти денеска полицијата.

Loading...

Автобусот превезувал 45 патници на свадба на опасен планински пат во индиската држава Утараханд, кога возачот извртел и предизвикал возилото да падне во клисура длабока 500 метри.

„Дваесет луѓе беа спасени“, рече Ашок Кумар, полициски функционер.

Премиерот Нарендра Моди рече дека на преживеаните ќе им биде обезбедена „целата потребна помош“ и изрази сочувство до семејствата.

Чести сообраќајни несреќи

Сообраќајните несреќи се чести и имаат фатални последици во државата Утараханд, во која се наоѓа дел од индиските Хималаи и бројни светилишта.

ПРОЧИТАЈТЕ И:  Писмо-бомба испратено до кабинетот на премиерот на Шпанија

Повеќе од 20 аџии загинаа во јуни кога автобус се урна на пат кон светилиштето посветено на хиндуското божество Јамуна северно од Дехрадун, главниот град на државата.

Според извештајот на Светската банка од 2021 година, Индија предизвикува 11 отсто од сите сообраќајни несреќи и покрај тоа што има само 1 отсто од светската автомобилска флота.

Во сообраќајни несреќи, Индија губи 150.000 животи секоја година, се вели во извештајот, кој ја чини индиската економија околу 75 милијарди долари годишно.

Loading...