2,5 милиони евра исчезнаа за секунда: Механичар удрил во дрво со Ферари

Сподели со своите пријатели

Егзотичните суперспортски автомобили ретко се гледаат на патиштата, па нивните несреќи не се вообичаени.

Loading...

Но, тие се случуваат, а за тоа е доказ овој судир на реткото Ферари во Холандија.

Автомобилот наводно удрил во дрво откако возачот очигледно изгубил контрола на лизгавиот пат. Возилото наводно припаѓало на Кројманс Аутомотив, овластен дилер на Ферари во областа каде што се случила несреќата.

 

 

Фотографиите од местото на настанот покажуваат дека Ферари носел привремени регистерски таблички, во моментот кога се урнал на патот N221 кај Утрехт. Регионалниот весник De Gooi-en Eemlander пишува дека механичар бил зад воланот во моментот на инцидентот.

 

Loading...

 

Овој редок примерок на топ модел на Ферари од почетокот на векот е опремен со V12 мотор со 650 КС и вреди околу 2,5 милиони евра.

Автомобилот наводно удрил во дрво од совозачката страна, при што ги откорнал двете тркала од десната страна.

 

 

Очигледни се и значителни оштетувања на каросеријата, а поради сериозноста на судирот се активирани и воздушните перничиња.

Loading...