213 санкции за возачи поради непропуштање пешаци на пешачки премин (ВИДЕО)

Сподели со своите пријатели

Министерството за внатрешни работи во текот на вчерашниот ден (28.01.2022) спроведе засилена акциска контрола за санкционирање на возачите кои не ги пропуштаат пешаците на пешачки премин, односно не ги почитуваат обврските како возачи.

Loading...

Притоа, санкционирани се 213 возачи, од кои 140 на територијата на Скопје, 23 на територија на СВР Тетово, 17 на територија на СВР Битола, 14 на територија на СВР Велес… При акциската контрола санкционирани се и 239 останати сообраќајни прекршоци.

Министерството за вантрешни работи и денеска и во наредните денови ќе продолжи со ваквите акциски контроли.

Апелираме до возачите секогаш да ги пропуштаат пешаците, односно да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи. Исто така, упатуваме апел и до пешаците да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи и да го минуваат коловозот на обележан пешачки премин, затоа што непочитувањето на сообраќајните правила ќе биде санкционирано.

Наша заедничка обврска е, со почитување на правилата, да придонесеме за побезбедни сообраќајници, стои во соопштението на МВР.