2022 година – Војна во Украина, бегалци, Мундијал, смртта на Кралицата, заминувањето на Пеле

Сподели со своите пријатели

2022 година го означи почетокот на војната во Украина, со рускиот напад на таа земја на 24 февруари, кој остави далекусежни последици не само за земјите во конфликт, туку и за целиот свет.

Loading...

Последната година ќе остане запаметена по енергетската криза и бегалците во Европа како резултат на руско-украинската војна.

 

 

Крајот на годината, барем за момент, успеа да го спои целиот свет во посебна енергија на навивање,  радост и тага.

Да, зборуваме за Светското првенство во фудбал, кое за прв пат се одржа во муслиманска земја – Катар.

 

Loading...

 

Стигна и тажната вест – почина кралот на фудбалот Едсон Арантес до Насименто Пеле. Иако, легендите никогаш не умираат.

Војната во Украина доведе до низа промени во животот на европското население и на глобално ниво.

Нарушувањето на извозот на жито доведе до криза со храна и глад во светот, Европа се соочува со енергетска криза предизвикана од воведувањето санкции против Русија.

Намалената понуда на гас во европските земји доведе до скок на цените на нафтата и природниот гас, што заедно го поттикна растот на инфлацијата.

Уште од почетокот на конфликтот, постои страв дека војната во Украина ќе се прелее на европско тло, но постои и страв дали ќе има доволно енергија во текот на зимата 2023 година.

 

Loading...

 

Според Агенцијата за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР), од 24 февруари, кога започна војната, до крајот на ноември, околу 7,9 милиони луѓе од Украина побарале засолниште во странство поради војната.

Европа веќе неколку години насилно ја тресе бранот бегалци од Африка, од Блискиот Исток…

Некои земји од Европската унија изградија и ѕидови и жици долж границата…Бегалците од Украина, и покрај сите нејзини проблемите, беа топло и брзо прифатени од Европа.

Крајот на годината Европејците, особено Британците, ќе го паметат по смртта на кралицата Елизабета Втора по 70 години владеење.

 

Loading...

 

Државата ја потресе политичка криза поради која паднаа две влади.

Борис Џонсон прво поднесе оставка од функцијата премиер во јули, а во септември беше заменет од Лиз Трус, која остана таму само 45 дена.

Ова ја прави премиерка со најкраток стаж во британската историја.

Риши Сунак беше избран за нов лидер на конзервативците и премиер на крајот на октомври. Тој е првиот не-бел британски премиер.

Во Италија, Џорџа Мелони стана првата жена премиер во земјата. Таа е лидер на екстремно десничарската партија „Браќата на Италија“.

Loading...

 

 

Настанот кој го потресе светот во септември беше смртта на 22-годишната Махса Амини, која беше уапсена од таканаречената полиција за морал поради неносење соодветен хиџаб.

Била одведена во полиција, по што паднала во кома и починала. Нејзината смрт предизвика протести во Иран и ширум светот.

Loading...

Иранските власти на почетокот на декември потврдија дека околу 300 луѓе ги загубиле животите во демонстрациите, но иранските организации за човекови права тврдат дека бројката е многу поголема.

 

 

Во Кина, Си Џинпинг беше потврден за трет претседателски мандат, што се случи за прв пат во историјата на таа земја.

Loading...

Тоа практично ќе му овозможи да остане на власт до крајот на својот живот, бидејќи лидерите на Кина во 2018 година гласаа за ставање крај на ограничувањето од два мандати што е во сила од 1990-тите.

 

 

Во Израел на власт се врати лидерот на конзервативната Ликуд, Бенјамин Нетанјаху, кој помина нешто повеќе од една и пол година во опозицијата.

Ова е негов шести мандат. Нему му се суди за корупција.

Loading...

Убиството на поранешниот јапонски премиер Шинзо Абе за време на говорот на предизборниот митинг во јули во градот Нара го запрепасти светот.

 

 

Абе се смета за одговорен за периодот на стабилизација на Јапонија по економските проблеми, но и за заострувањето на односите со Јужна Кореја и Кина, како и со дел од јапонското општество, поради националистичката реторика и повиците за промени на јапонскиот пацифистички устав.

Loading...

Светот беше шокиран од пукотницата во мај во основно училиште во градот Увалде, во американската сојузна држава Тексас.

Убиени се 19 деца и двајца возрасни. 18-годишниот напаѓач Салвадор Рамос, кој беше убиен од полицијата за време на пукањето, пред нападот на Фејсбук објави дека ќе ја убие својата баба, а потоа ја испрати пораката откако ја застрела.

На 15 ноември бројот на луѓе во светот за прв пат надмина осум милијарди, според податоците на Обединетите нации.

 

 

Бидејќи стотици деца се раѓаат ширум светот во исто време, Обединетите нации избираат едно, јубилејно бебе.

Оваа година на Филипините е роден осуммилијардитиот жител на планетата.